Yazı

Uğur Mumcu’yu Anarken…
Uğur Mumcu’yu Anarken… 

Yaşar Varış

Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 günü arabasına yerleştirilen bir bombanın patlatılması ile katledilmişti.

Aradan tam 20 yıl geçti.
Onu yok etmekle, onun savunduğu düşüncelerin de yok olacağını sanan hainler yanıldılar. Uğur Mumcu sevgisi ve onun düşünceleri toplumda dalga dalga büyüdü.
Onun cenaze töreninde ülkemizin her yerinden gelen insanlar Ankara’ya sığmadı.. Milyonlar O’nu ve ailesini bağrına bastı, katilleri lanetlendi...
Uğur Mumcu, Atatürkçü düşüncenin, laik cumhuriyetin, Tam bağımsız Türkiye’nin, hukukun üstünlüğü ilkesinin, halkçılığın, Devrimciliğin, bayrağı oldu ülkemizde.
Yirmi yıldır her 24 Ocak tarihinde tüm yurtta Türk halkı onu saygı ile anıyor. Adına geceler düzenleniyor. Onun düşüncelleri yeni kuşaklara taşınıyor.
Onun arabasına bomba koyarak katledenler, katiller ve arkasındaki karanlık güçler kişi olarak belirlenemedi. Ama düşünce olarak bu cinayeti işleyen ve işletenler bellidir.
Onlar; Uğur Mumcu’nun dillendirdiği düşüncelerden rahatsız olanlardır.
Tam bağımsızlıktan korkan işbirlikçilerdir. Ülkemizin yeraltı ve yer üstü zenginliklerini sömürmeye devam edenlerdir. Laiklik karşıtı kimselerdir. Bilimden korkan cahillerdir. Özetle, Atatürk cumhuriyetine karşı olanlardır.
Uğur Mumcu daha küçük yaşta okuma alışkanlığı kazanmış, çok okuyan, yaşanan olayları sorgulayan bir hukukçu, gazeteci idi. Belgeye dayanmadan kimseyi suçlamazdı. Ama gerçekleri öğrendiğinde de kimseden korkmadan. Çekinmeden köşesinde yazardı.
Türk halkı “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamayacağını” ondan öğrendi.
O,” bizim gibi geri kalmış ülkelerde aydınlar, bilgileri ile toplumu aydınlatmalıdırlar bu onlara verilmiş bir namus borcudur” derdi.
Bu yüzden hem hukukçu olarak, hem de gazeteci olarak hiçbir zaman bilgilerini kendisi için, çok para kazanmak için kullanmadı. Hep ülkesini, onun kalkınmasını ve ülke insanını düşündü.
İstese idi hukukçu ve gazeteci olarak çok para kazanabilir, kendisini ve çocuklarını paraya boğabilirdi. Bunu yapmadı. Bu yüzden büyüktür uğur Mumcu onu sevenlerin gözünde.
Eşi Güldal Mumcu da dik durması bildi Uğur’un katlinden sonra. Oğlu Özgür ve kızı Özge’yi babaları gibi birer vatansever olarak yetiştirdi. Mumcu soyadını şerefli bir şekilde taşıdı.
“Uğur Mumcu araştırmacı gazetecilik Vakfı”nı kurarak bu vakıf vasıtası ile gençleri araştırmacılığa yöneltiyor. Yeni Uğur Mumcu gibi gazeteciler yetişmesini sağlıyor. Bu nedenle Sayın Gürdal Mumcu’yu da kutlamak istiyorum.
Uğur Mumcu’nun ölümünün 20.yılında kendisini rahmetle, şükranla, saygı ile anıyorum.
Onun bedenini aramızdan aldılar ama düşünceleri yaşıyor, yaşayacak.24.01.2013
Av. Yaşar Varış


23 Ocak 2013  18:37:20 - Okuma: (726)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik