Yazı

Ulubatlı Hasan mı sandın kendini?
Ulubatlı Hasan mı sandın kendini? 

Ali Can

Ulubatlı Hasan’ı bilirsiniz. İstanbul surları üzerinde ilk Türk sancağını dikerken şehit düşen yiğit askerdir.

1428 yılında Bursa'nın Ulubat köyünde doğdu. Fatih Sultan Mehmet'in kumandasında Ordu-yı Hümayun'a asker olarak İstanbul kuşatmasına katıldı. 1453 yılındaki büyük taarruz sırasında İstanbul surları üzerine ilk Türk sancağını dikerken şehit düştü. Fethin bayraklaşmış bir kahramanı olarak adı yüzyıllardır gönüllerde yaşar. Ulubat'ta adına dikilmiş bir anıt vardır.
Avrupalı emperyalistler de bu kahramanlık destanından fazlaca etkilenmiş olacaklar ki “Türklerden Ulubatlı Hasan çıkar da bizden Milanolu Donati çıkmaz mı?” diyerek, zaman-mekan mefhumunu karıştırarak ve en önemlisi de karşılarındaki sarsılmaz gücü hesaba katmayarak Selçuk’ta harekete geçtiler. İşte Efes’e İtalyan bayrağı çeken “çakma Ulubatlı” Donati ve saz arkadaşları….

 
Bugünkü Efes alt kapı yol ayırımı önünde (Kuşadası yolu) İtalyanlar, “çakma Ulubatlı” Donati, bayrak dikme konusunda hala ısrarlı.
 
Söke’de bulunan İtalyan işgal birliğinin Paskalya kutlama yemeği
 
İtalya, Antalya’dan başlayarak Anadolu’ya Yunanistan’dan önce girdi. (28 Mart 1919) İtalya’nın Anadolu’daki kuvvetlerinin merkezi Antalya idi. Fakat İtalyanlar genellikle Rodos’u komuta merkezi olarak kullanmışlardır. (Selçuk Yunanlılar tarafından 25 Mayıs 1919 da işgal edilince, İtalyan işgal kuvvetleri subaylarından Teğmen Ugo Luca, bu işgali telgrafla Rodos’taki komuta merkezine bildirmiştir. Daha sonra Ugo Luca, Kuşadası’nda Mahmut Esat Bey (Bozkurt) ve Şükrü Bey’in (Saracoğlu) önderlik ettiği Kuva-yi Milliye birlikleriyle bu işgale karşı mücadele etmiştir.)
24/25 Nisan 1919-Konya,
11 Mayıs 1919 Fethiye, Bodrum, Marmaris,
14 Mayıs 1919’da Kuşadası ve aynı gün Selçuk İtalyanlar tarafından işgal edildi. Ulubatlı Hasan’ın hikâyesini atalarından dinleyen İtalyanlar “gün intikam günüdür” diyerek işgal ettikleri her yere bayrak dikmeye başladılar.
 
Milanolu Donati ve saz arkadaşları Bodrum Kalesi’nde.
 
         Söke’deki İtalyan işgal birliğinin bayrak çekme töreni. Simitçisi, boyacısı… Anadolu’mun fakir çocukları da orada.
 
Anlatacak o kadar çok şey var ki ne sayfalar ne saatler buna kâfi gelir. Şimdilik fotoğraflara bakmakla yetinelim. Fotoğraflar bazen yazılardan çok daha fazlasını anlatır. Beni fotoğraflara bağlayan temel sebep de budur aslında.

 Son sözüm Milanolu Donati ve saz arkadaşlarına “diktiğin bayrağı kendin zaten indirmeyeceksin, cesedin çiğnenmeden indirilecek bayrağı da dikmeyeceksin. Ulubatlı Hasan’ın diktiği bayrak aynı yerde dalgalanıyor senin ki nerede?”

İtalyan bayrağı göndere çekildi, afiş olacak nitelikte fotoğraflar çektirildi ama “deli deliyi görünce sopasını saklarmış.” İtalyanlar İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edildiğini öğrenince, ivedilikle bayrağı indirdiler ve Selçuk’tan çıktılar.

14 Ocak 2013  19:49:21 - Okuma: (671)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik