Yazı

Değişim İstemekle Başlar
Değişim İstemekle Başlar 

Ümran Songun

Yaşam istendiği gibi yaşanmadığında uzun ve sıkıcıdır.

Zamanın yetmediği anlar en mutlu ve huzur dolu olduğumuz anlardır. Bitmesin dediğimiz zamanlardır o anlar. Yaşamda hayallerimizi gerçekleştirdiğimiz anlar da vardır gerçekleştiremediklerimiz de. Gerçekleştiremediklerimizi sevdiklerimizde yaşamayı ve görmeyi arzularız.

        Cimnastik camiasından tanıdığım ve geçtiğimiz kasım ayında Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı seçilen Suat Çelen, yaptığı konuşmada hayallerinden söz etti. Gerçekleştirebildiklerinden ve de gerçekleştiremediklerinden. Suat Çelen, Türk Milli Cimnastikçisidir. Kendine özgü çifte burgulu hareketini “Çelen hareketi “ olarak kendi adıyla Dünya Cimnastik literatürüne geçiren sporcudur. Kendisine gösterilmeyen ilgi ve destek nedeniyle cimnastikten uzaklaşmak zorunda kalmıştır. Yani bu sporun, hayallerini olumsuz yönde etkileyen olumsuzluklarını en iyi bilen sporcularımızdandır.

        Bir şeyi anlamak onu hissetmek demektir. Hissetmek içinde onu yaşamak ve deneyimlemek gerekir. Başkan Suat Çelen'in seçildiği günden bu yana büyük bir özveri ile çalıştığını görüyorum. En büyük destekçisi ise kendisi de zamanında bizzat benzer sıkıntıları yaşamış eski bir milli cimnastikçi olan başkan yardımcısı Emre Bağcı’dır.

        Onlar cimnastiğin ülkemizde gelişememe nedenlerini  en iyi bilen ve bu makama en uygun olan kişilerdir. Şimdi hakkettikleri yerdeler.

        Yönetim kurulumuz az zamanda çok iş başardı. Önce tüm veriler toplandı. 1972 sporcuya karşılık 1276 antrenör olduğu tespit edildi. Antrenörlerin büyük çoğunluğu Rus ve farklı ülkelerden. Pek az Türk antrenörümüz var.
        Çalışmalarımız; daha çok Türk antrenör  yetiştirmek ve geliştirmek ve lisanslı sporcularımızın sayısını çoğaltıp onları dünya düzeyinde yarışabilecek konuma getirmek yönünde olacak. Bir ay kadar kısa bir zaman içerisinde lisanslı sporcu sayımız 3500' e ulaşmış durumda.
        Şu zamana kadar sporcularımızın henüz önüne konulmamış hedefler oluşturulmuş durumda.  Milli sporcularımız için özel okullardan ücretsiz eğitim sözü alınıp anlaşmaya varıldı. Artık olimpiyatlarda bizim cimnastikçilerimiz de yarışabilecek. 2013 Akdeniz Oyunları'nı “İlk hedefimiz Akdeniz!“ olarak belirledik. İkinci hedefimiz Brezilya’ nın ikinci büyük kenti Rio de Jenario' da düzenlenecek olan 2016 yaz olimpiyatları. Ve tabi ki en büyük hedefimiz ise
İstanbul’da yapılacak olan 2020 yaz olimpiyatları.

         27 Aralık perşembe günü Gençlik ve Spor Bakanlığı tüm federasyon başkanlarını ve yönetim kurulu üyelerini bakanlığa davet etti. Federasyon başkanlarına mazbataları ve plaketleri verildi. Altmış adet federasyon, göreve yeni başlayan başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile beraber Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda buluştu. Burada dikkatimi çeken bir nokta vardı ki o da koca salonda federasyonların yönetiminde bulunan sadece 3 bayanın olması! Bu benim için çok gururlandırıcı; fakat 60 federasyondan parmakla gösterecek kadar az sayıda olduğumuz içinse derinden üzücüydü. Gelecek yıllarda bayanların da bu tür etkinliklerde aktif olup sayılarının çoğalmasını arzuluyorum.

   2013 yılında yapılacak olan faaliyetler oluşturuldu. Bunlardan ilki 9-13 Ocak 2013 tarihleri arasında yapılacak olan Antrenör vize seminerleri, Federasyon İl temsilcileri toplantısı ve 2013 yılı Hakem Vize Semineri. Bu zamana kadar bu etkinlikler Antalya’ da bulunan otellerde yapılmaktaydı. Bu sene bu seminerleri ilçemize de katkı sağlaması açısından İzmir Bölgesine almak istedik. Pamucak sahilindeki otellerle görüştük. Türkiye Cimnastik Federasyonu ve Richmond Otel arasında bir protokol imzalandı. Böylece yapılacak olan etkinliği ilçemize almış olduk. Bu konuda bizlere büyük bir özveri ve içtenlikle yardımcı olan Richmond Hotel Ephesus Resort ‘ a teşekkür ediyor sevgilerimi gönderiyorum. Ayrıca bizlere gösterdikleri sıcak ilgi ve yardımlarından dolayı Sürmeli ve Pine bay otelede teşekkür ediyorum.
        Yaklaşık dört yüz elli kişinin gelmesi bekleniyor. Gerektiği zaman ilçemizde bulunan sivil toplum örgütlerinin ve Selçuk Belediye Başkanlığı’ nın da bizlere yardımcı olacağına inanıyor ve şimdiden hepsine teşekkür ediyorum.

         Federasyonum için yapmayı arzuladığım şey tüm ülke çapında sporcu- veli ilişkileri komisyonları kurmaktır.
         Bana verilen bu görevi küçük bir kartopu olarak görüyor ve o kartopunun inişine eşlik ederek büyüyüp gelişerek değişime yol açan bir çığı başlatmış olmayı umuyorum. Bunun için de tüm sporcularımız ve velilerimizden hatta sporcu ve veli olamayan fakat cimnastik sporuna gönül veren herkesten bu konuda bana yardimci olmalarını istiyorum. Çekilen sıkıntıları, olması arzulanan yönleri, yapılan yanlışları, yaşanıp deneyimlenen olumlu ve olumsuz  her oluşumu, cimnastik sporunun gelişemediği ve tıkandığı düşünülen tüm noktaları benimle paylaşmalarını istiyorum. Aşağıda vereceğim e-posta adresinden , facebook ve twitterdan da bana kolaylıkla ulaşabileceğinizi umuyorum.

 “Dünyada görmek istediğimiz değişimin ta kendisi olmalıyız!”  M.GANDHİ

        Arzu ettiklerinizin içinde olduğu, arzulamadıklarınızı kapsamayan yepyeni bir yıl diliyorum. Sevgilerimle.

                                                        Ümran SONGUN

                                                 Türkiye Cimnastik Federasyonu

                                                     Yönetim Kurulu Üyesi

                                          E-posta adresi : umran.songun@tcf.gov.tr    31 Aralık 2012  10:11:55 - Okuma: (994)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik