Yazı

Kutsal Şehir Bombalandı
Kutsal Şehir Bombalandı 

Ali Can

Selçuk’taki İtalyan işgalini ve bunun ardından başlayan Yunan işgalini çeşitli yazılarda anlatmıştım. Yine bu dönemle ilgili ama pek bilinmeyen bir olayı ve arşivimden seçtiğim birkaç fotoğrafı siz değerli tarih severlerle paylaşayım.

Birinci Dünya Savaşı’nın devam ettiği, Osmanlı Devleti’nin bıçak sırtında durmaya çalıştığı yıllardı. Rüzgârlarımızın yelelerimizi savurduğu ve aslan cesametimize “hasta adam” dendiği zamanlardı.
Aynı günlerde bambaşka bir coğrafyada, Avustralya’da, yayınlanan “Evening Public Lenger” adlı günlük gazetenin 22 Şubat 1916 tarihli nüshasında ilginç bir haber yayınlandı:
 
“Müttefiklerin zırhlı savaş gemileri kutsal şehri bombaladı.”
“İncil’de ismi geçen Küçük Asya’daki antik Efes kenti savaşı derinden hissetti. İstanbul kaynaklı haberlere göre, üç müttefik savaş gemisi Efes’in dış kısımlarını birkaç saat bombaladı. Bombardımanın asıl hedefi, antik Efes kenti içinden de geçen İzmir-Aydın demiryoluydu. Zırhlı savaş gemileri Scala-nova körfezine demirledikten sonra demiryolu güzergâhını uzun süre bombaladı. Açılan ateş, kentte büyük bir paniğe neden oldu. Kent boşaltıldı. Bombardıman sonucunda dört kişi hayatını kaybetti. Pek çok kişi yaralandı. Alınan bilgilere göre antik kentteki tarihi eserlere bir zarar gelmemiştir.”
 
Selçuk 1916
 
Zaman geçti. Çok acılar çektik. Kuva-yi Milliyeciler karanlık günlerimize ışık oldu. “Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz” diyen bir büyük kumandanın izinde bir millet yeniden var oldu. Daha sonra hep birlikte savaş alanlarını gezdiler. Katledilen insanların, süngülenen kadınların, yağmalanan evlerin, sönen ocakların acılarını paylaşmaya geldiler.
 
Mareşal Fevzi Çakmak ve İzmir fatihi Fahrettin Altay, Selçuk’ta….1923


19 Aralık 2012  11:21:32 - Okuma: (587)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik