Yazı

Kask takma uygulaması
Kask takma uygulaması 

Özgür Aydoğan

Selçuk Emniyet Müdürlüğü'nün 2012 Eylül ayı başında başlattığı motosiklet sürücülerine kask taktırma uygulaması büyük oranda başarılı oldu. Öncelikle bu uygulamayı devreye sokan ve uygulatmak için kararlılık gösteren bütün Emniyet Müdürlüğü personeline teşekkür ediyorum.

Sadece kask takma değil bağıran egzozlar, kafayı bulup akrobasi yapan tipler, 15 yaşında babasının motorunu kapıp sürat yapan çocuklar ve plakası olmayan ne olduğu belirsiz motorlar konusu da büyük oranda çözülen konuların başında geliyor. Bu konuda sadece Emniyet Müdürlüğü değil bütün kurum kuruluşlar ve vatandaşlar hassasiyet göstermelidir, aksi taktirde hayatını kaybedenlerin günahı vebali üstümüzde olur.
 
Kask neye yarar?
Motosiklet kullanırken hayal bile edemeyeceğiniz olumsuz senaryolar bir bir gerçek olabilir. Gideceğiniz mesafe kısa olsa bile “hemen şuraya gidip geleceğim, ne gerek var kaska” demeyin. Meydana gelen kazalarda kask taktığı için hayatı kurtulanların sayısı çok fazla olduğu gibi takmayanların en ufak kazalarda bile ölüm ile burun buruna geldiği ve çoğu zaman ölümden kurtulamadıkları bilinmekte. Diğer taraftan iyi bir kask konforu nedeni ile motosiklet zevkinizi ikiye katlar. Kask, kulaklarınızda kükreyen, suratınıza ve gözlerinize çarpan rüzgarı keser rahat bir sürüş sağlar. Havada uçuşan böcek ve diğer nesnelerden korur, hava değişikliklerinden etkilenmemenizi ve yorulmamanızı sağlar. Kask takmak, kanuni zorunluluk olması bir yana, her sürücü için bir hayat sigortası olarak da görülmelidir. Birçok kişi trafik polisinden kaçmak için kask kullanıyor fakat kaza anında trafik polisi değil siz zarar görürsünüz bunu unutmayın.
 
Kaskın zararı var mı?
Kask uygulaması sonrası keyfi bozulup homurdananlar tabi ki oldu fakat birkaç dikkate alınması gereken eleştiride olmuştu. Dünyada ve Avrupa’da bazı yerlerde şehir içinde kask takmanın yasak olduğunu, sebebinin ise görüşün azalması ve kaza riskinin artması olduğu söylenmişti. Bir kaygıda soyguncular ile ilişkiliydi, bazı ilçelerde motosiklet kaskı takanların yaptığı soygunlar sonrası polisin kameralardan faydalanamaması şehir içinde kaskın zararlarından biri olarak anlatılıyordu. Tabi ki bunlarda dinlenip dikkate alınması gereken iddialardır bence.
 
Darısı çarşı esnafının başına
Bu güzel uygulamanın arkasından senelerdir devam eden kangren olmuş bir sorunun da çözülmek üzere sıraya alındığını umuyorum. Sözünü ettiğim sıkıntı çarşıda fink atan motorlar. Bu konuda yazılan yazıldı, çizilen çizildi, şikayetler yapıldı, söylenecekler söylendi artık sıra konuyu çözmeye geldi. Kask takma uygulamasında sağlanan başarı konusunda Selçuk Emniyet Müdürlüğünü tekrar tebrik ediyor, çarşıya motosiklet girişinin yasaklanması konusunda Belediyemiz ve Emniyet Müdürlüğümüzün yapacağı çalışmaları sabırsızlıkla bekliyoruz.
 
Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası
Yönetim Kurulu Üyesi
Özgür Aydoğan


5 Aralık 2012  16:25:20 - Okuma: (657)  Yazdır
İstatistik