Yazı

Parti İçi Eğitim…
Parti İçi Eğitim… 

Yaşar Varış

Siyasi partiler, ülke yönetimi konusunda ortak düşünen, bir program etrafında örgütlenmiş insan topluluklarıdır. Anayasamıza göre de “demokrasinin vazgeçilmez unsurlarındandır.

Yasalarımızda “vatandaşlarımıza, programlarını benimsedikleri siyasi partilere üye olmaları bir hak olarak”  tanınmıştır.
Siyasi partilere üye olacak kişiler üyesi olmak istediği partinin programını okur, kendi düşüncesine uygun bulursa üye olur.
Siyasi partiler iktidara gelmek, seçimleri kazanmak için çalışırlar, bunun için değişik projeler uygularlar.
 Sağ partiler genelde lider partileridir. Lider ne derse üyeler ona inanırlar, o doğrultuda davranıp, ona göre oy kullanırlar. Parti içi demokrasi, parti programı pek önemli değildir.
Sosyal Demokrat partiler ise “program partileridir”.Lider de önemlidir ama sağ partilerden farklı olarak her şey liderin iki dudağı arasında değildir, olmamalıdır. Bu nedenle sosyal Demokrat partilerde parti içi eğitim, üyelerin bilinçli olması partinin başarısı için çok önemlidir.
Avrupa’daki sosyal demokrat partiler bunu yıllarca yapmışlar ve büyük başarılar elde etmişlerdir.Bizde ise ne yazık ki sosyal demokrat partiler parti içi eğitim konusuna gereken önemi vermemişlerdir. Tıpkı sağ partiler gibi parti başkanı ve yanındaki belli sayıda kişi tek belirleyici, tek seçici olmuştur. Bu yüzden ülkemizde sol partiler tüm iyi niyetlerine ve çalışmalarına karşın iktidar olamamışlardır.
Şimdiki  CHP yönetimi bu eksikliğin farkına  varmıştır. Ankara da bir “PARTİ OKULU” açmıştır. Bu okul vasıtası ile önce tüm illerde “eğitici eğitimleri” yapmış, çok sayıda üyesini “eğitici” olarak yetiştirmiştir.
Bu aşama tamamlandıktan sonra şimdi sıra bu eğitici arkadaşlar vasıtası ile parti üyelerini eğitmeye gelmiştir.
Bir ay içinde İzmir ilinde yaklaşık bine yakın partili eğitimden geçirilmiştir. Eğitimler üç gün sürmektedir. Sabah 9.00 da başlamakta, akşam 17.00 de sona ermektedir.
Derslere genel başkanın partililere hitaben yazdığı bir mektubun okunması ile başlanmakta sırasıyla   “Halkla ilişkiler ve iletişim,”,CHP tarihi, CHP programı, CHP tüzüğü, Sosyal demokrasi, İnsan hakları, Kadın erkek eşitliği, sosyal proje üretimi dersleri verilmektedir.
Bölgemizde Bayındır, Selçuk, Tire,  ilçelerinden sonra geçtiğimiz Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Ödemiş’te bir grup CHP parti ütesi eğitimden geçmiştir.
Yerel basından da öğrendiğimiz gibi eğitimler katılanları sıkmadan, karşılıklı sohbet havası içinde geçmektedir. Verilen üç günlük eğitimden geçen parti üyeleri hem bilgilerini tazelemekte, var olan bilgilerine yenilerini eklemektedirler.
Bunlardan da öte birlikte çalışma, proje üretme, takım olma duygularını güçlendirmektedirler.
Bu proje tüm yurtta uygulandığında, çok sayıda üye eğitimden geçmiş olacak,ve daha yararlı çalışmalar yapacaklardır..
Tüm çalışmalarda partinin iktidara gelmesi hedeflenecek, kimse kişisel beklenti içine girmeyecektir.
Geç kalmış da olsa çok yararlı bir uygulama başlamıştır. Projeyi hazırlayan ve uygulayanları kutluyorum. En kısa zamanda tüm üyeler bu eğitimden mutlaka geçirilmelidir.
Unutmayalım ki yeni tüzüğümüze göre Partide yükselmenin, yönetim kadrolarında görev almanın yolu eğitimden geçmektir.28.11.2012 Av. Yaşar Varış

28 Kasım 2012  16:24:37 - Okuma: (836)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik