Yazı

Hatırdan Çıkmayan Sonbahar
Hatırdan Çıkmayan Sonbahar 

Ali Can

Hatırdan Çıkmayan Sonbahar

"Dağlarda tek tek ateşler yanıyordu.
Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki
şayak kalpaklı adam, nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden
güzel, rahat günlere inanıyordu ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında, birdenbire beş adım sağında onu gördü.
Paşalar onun arkasındaydılar.
O, saati sordu.
Paşalar : «Üç,» dediler.
Sarışın bir kurda benziyordu.
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun başına kadar,
eğildi, durdu. Bıraksalar
ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak
ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe'den Afyon Ovası'na atlayacaktı.”
 
            Mustafa Kemal 8 Şubat 1924 Cuma günü özel trenle İzmir’den Kuşadası’na doğru hareket etti. Trendekilerin arasında, Mustafa Kemal’i davet etmek üzere İzmir’e giden Hüseyin Avni (Özbaş) ve Mahmut Esat (Bozkurt) Bey’de bulunuyordu. Mustafa Kemal Paşa ve beraberindekiler, aralarında Kuşadası Kaymakamı Ekrem Bey ve Cemal (Özbaş) Bey’in bulunduğu kalabalık bir heyet tarafından Selçuk İstasyonu’nda karşılandı. Trenle getirilen otomobillere binilerek Kuşadası’na hareket edildi. Durgun bir yaşamın hüküm sürdüğü Selçuk kasabası o sabah pek alışık olmadığı bir hareketliliğe tanık oluyordu. Bizans sukemerlerinin altına inşa edilen Selçuk istasyonu, işgalden bu yana böyle mahşeri bir kalabalık görmemişti. Hazırlıklar tamamlandı. Tarihi sukemerlerinin alt kısımları badana ettirildi. Yollar temizlendi. Her yer bayraklarla donatıldı.
 
Selçuk ve havalisinde çok meşhur olan “Sukemerlerinin badana edilmesi” olayının da kanıtı olan bu fotoğraf, o ziyaretin en canlı tanığıdır. Sukemerleri Gazi’nin talimatıyla, Kuşadası kaymakamlığınca hemen temizlettirilmiştir.
 
 
 
Mustafa Kemal Atatürk yaşamı boyunca Aydın ili ve ilçelerine dört kez ziyarette bulundu. 1924 ve 1937 seyahatleri bölgede gerçekleştirilen askerî manevralar vesilesiyle olmuştur. 1937’de üçüncü kez ziyaret ettiği Nazilli’de açılışını yaptığı Sümerbank Basma Fabrikası, hem Nazilli’nin hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal ve ekonomik yapısında büyük değişimler yaratan bir etki bırakmıştır. Dünya ekonomik buhranının Batı Anadolu’daki etkilerini öğrenmek için gerçekleştirdiği 1930 ve Serbest Cumhuriyet Fırkası ile Menemen olayının sonucunda belli bir plân dâhilinde yapılan 1931 seyahati kısa konaklamalar şeklinde olmasına rağmen, yarattığı sonuçlar itibarıyla önem kazanmıştır.
 Atatürk’ün bölgeye her ziyaretinde kendisinin coşkulu, heyecanlı büyük kalabalıklar karşıladı. Atatürk’ün Aydın ve ilçelerine gerçekleştirdiği seyahatler sırasında yaptığı konuşmaları, istek ve temennileri çağdaş Türkiye yaratma hedefinin bir adımı olarak hayata geçirildi. Büyük önder 1938 yılının asla hatırdan çıkmayacak sonbaharında aramızdan ayrıldı. Selçuklular Ata’sını hiç unutmadı.
 
1947- Selçuklular Ata’nın huzurunda
 
 
 
1941 Selçuklular atanın huzurunda….
 
Bu fotoğraftakileri tanıyabildiniz mi?
 
Hep huzurundaydık, hep huzurunda ve izinde olacağız………
                                                                                                             Ali CAN
 
“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”
                                                              M.K. ATATÜRK


9 Kasım 2012  21:11:08 - Okuma: (720)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik