Yazı

ATATÜRK’Ü SEVMEK
ATATÜRK’Ü SEVMEK 

Etem Kutsigil

“ATATÜRK’Ü SEVMENİN BİR SUÇ OLACAĞINI DA MI GÖRECEKTİM?”

BAHA ÖZTÜRK İZMİR NAMIK KEMAL LİSESİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ 1950
Yıl 1950. Demokrat Parti iktidara gelmiş ve ilk fırsatta Atatürk Devrimleri ile arasının iyi olmayacağını belli etmiştir.
Bu sözü, merhum edebiyat öğretmenim sınıfta söylediği “Atatürk Türk Milletinin Peygamberi gibidir.” sözünden dolayı soruşturma geçirirken söylemiştir.
Yıl döndü dolaştı 2012 oldu. Genel siyasî yaşantımıza baktığımızda, gün geçmiyor ki, Atatürk devrimlerinden taviz üstüne taviz verilmesin.
Yapılan “12 Eylül referandumu” ile ülkemizde, birbirinden ayrı olması gereken, “yasama”, “yasama”, “yargı” ve “yürütme erkleri” iktidarın, hatta parti başkanının elinde birleşmiş bir görünüm içine girdi.
Düşman çizmesi altında kalmaktan kurtaran şanlı ordumuzun pek çok generali, tartışmalı delillerle ağır cezalar aldı. Bu generallerden bazısı “terör örgütü” başı ilân edildi.
“Sivilleşiyoruz” ve “Askerî vesayetten kurtulduk” söylemleriyle ordu, gözden düşürülmek isteniyor izlenimi yarattı.
Bu meyanda, BİR ULUSUN ORTAK SEVİNCİ OLAN “ULUSAL BAYRAMLAR” IN KUTLAMALARI SINIRLANDIRILDI.
Bu sınırlamaların yapılışının sebebiyse, “ALIŞILAGELMİŞ OLDUKALRI VE BIKKINLIK YARATTIKLARI” gösterildi.
“ALIŞILAGELMİŞ KUTLAMALARIN, GEÇİT TÖRENLERİNDE YALNIZ ORDUNUN VE ÖĞRENCİLERİN KATILIMINDAN KURTARIP, HALKIN KATILIŞINI SAĞLAMAK” amacını güttüğü ileri sürüldü.    
ONLARI AVUÇLARINI PATLATIRCASINA ALKIŞLAYAN HALK YOK SAYILDI.
…..
Eskiden bir deyim vardı; “Allah’ın hakkını Allah’a, Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek” diye.
Evet… İktidar partisi tamamen haksız değil. Orduyu bilmem fakat, öğrenci ve öğretmenlerin çok az bir kesiminin tören hazırlıklarından bıktığına şahit olmuşumdur.
….
Önümüzde Cumhuriyet Bayramı var. TV haberlerinden, öğreniyoruz ki, iktidarın “Halkın katılımını sağlamak” amacını gerçekleştirmek için sivil toplum kuruluşları ve derneklerce düzenlenen Ankara’daki ilk TBMM’den Anıt Kabir’e yapılması planlanan halk yürüyüşü “Yasalara uygun değil” gibi saçma bir gerekçeyle yasaklanmış.
1980’den önce MHP’nin bir söylemi vardı. “Titre ve kendine dön!” diye.
Sağ olasın AKP, sağ olasın Ankara Valisi. Bu yasaklamalarla halk, “CUMHURİYETİ KOLLAMA VE KORUMA GÖREVİNİN KENDİLERİNE GELDİĞİNİ” fark etti.
Şimdi “TİTREYİP KENDİNE GELME” SIRASI PASİFLEŞEN ATATÜRKÇÜLERE GELDİ.
BAKALIM ER Mİ YAMAN BEY Mİ YAMAN!
 
Kurban Bayramınızı ve onu izleyen Cumhuriyet Bayramınızı en içten duygularla kutluyorum.


23 Ekim 2012  22:52:17 - Okuma: (825)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik