Yazı

KAZURATTAN TEYYARE.......
KAZURATTAN TEYYARE....... 

Hüseyin Taşyakan

Öncelikle şunu hatırlatmalıyım ki; başlıktaki kazurat kelimesinin anlamını bilmeyip; yazının tamamını okumak yerine ivedilikle bunun anlamını öğrendiği anda; '' Vayy efendim sen ne hakla böyle bir ifade kullanırsın '' sabırsızlık ve önyargısıyyla saldırma reflekslerini çalıştırmayı düşünecek kadar çapsız arkadaşların tepkisi zerre kadar umurumda olmayacaktır !

    Zira biz din, dil, ırk ve mezhep ayrımcılığı yapmadan insanı önce insan olarak sevmeyi ve  saymayı öğrendik. Hiç kimseyi bizim gibi düşünmüyor diye aşşağılamak gibi bir alışkanlığımız olmadığı için böyle bir ifadeyi ''bizden olmayanlar yaftalaması altında'' ne kendilerine karşı ne de anlatmak istediğimiz durumu tarif için asla kullanmayız. 
 
    Bu kelimeyi kullanan kişi, daha kısa bir süre önce özellikle şehit ailelerinin vicdanını kanatan ''bir kaç mehmet için meclis toplanmaz'' ifadesiyle gündeme oturan AKP Milletvekili Hüseyin Çelik' tir. Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi, genel başkanları da dahil olmak üzere, ne zaman ki AKP cenahından birisi bir Televizyon kanalının canlı yayınında (hazırlıksız, önceden hazırlanmış konuşma metni olmaksızın) konuşmuşsa sürekli çuvallamışlar ve akıllarına o anda gelen, kullandıkları ifadelerle bilerek ya da bilmeyerek hakarete varan davranışlar sergilemişlerdir.
 
    Afyon' da 25 evladımızın şehit olmasına neden olan mühimmat deposundaki  patlama sonrası Afyon Valiliği makamındaki Genel Kurmay Başkanı Nejdet Özel'in ''Ani bir gelişmeydi akraksiyon gösteremedim'' açıklamasıyla geçiştirmeye çalıştığı ''hediye alma töreni'' ciddiyetsizliğinden sonra yükselen tepki ve eleştirilere karşı (YİNE BİR TELEVİZYON KANALINDA) Genel Kurmay Başkanını korumaya çalışan Hüseyin Çeliğin kullandığı ifadeye bakın ! ''NEJDET ÖZEL DÖNEMİNDE TSK KENDİ İÇERİSİNDEKİ KAZURATLARI TEMİZLİYOR''. 
 
    Kazuratın ne olduğunu sanırım araştırıp bulan olmuştur, Türk Dil Kurumu Sözlüğündeki karşılığı dışkı ! Bu ülkede, canı pahasına terörle mücadele etmiş ve bu gün çoğunluğu, henüz üzerlerine tek bir suç dahi isnatlanamadan aylar ve yıllardır zindanlara kapatılmış  komutan ve subaylara, son MGK toplantısıyla tasviye edilen komutanlara bu yakıştırmayı reva görülüyor. Bu konudaki  yorumu aklı ve vicdanı olan herkese  bırakıyorum ve özellikle de AKP cenahı içerisinde yer alan tanıdığım tanımadığım ancak, yüreğinde insan sevgisi taşıdığından zerre kadar şüphe duymadığım herkese de şu suali kendim değil, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları adına soruyorum. Sırf kendi partinizin Milletvekili diye siz bu ifadenin yanında duracakmısınız ? Burada Mustafa MUTLU' nun bir kaç gün önceki (Genel Kurmay Başkanı' nın, '' Hediyeleri nezaketsizlik olmasın diye kabul ettim'' açıklamasına istinaden yazdığı  ''Nezaketsizlik Yapmak İstiyorum'' yazısının final cümlesini de yazmadan geçemiyeceğim. Eleştirmek istediği kurum ya da kişiler için, sanki bizim lügatımızda başka bir ifade bulamamış gibi, Türk halkının göz bebeği TSK içerisinde karşı olduğu kişileri tarif için gidip arabın kazurat ifadesini kullananlara ''NEZAKETSİZLİK YAPMAK İSTİYORUM, AMA BİLİYORUM YASALAR VAR !''
 
   Önceki yazımda ''İMAM YELLENİRSE CEMAAAT NE YAPMAZ '' demiş, bu deyimi eleştiri sınırlarını aşmış olma terddütüyle asıl kelimeyi kullanmayarak yazmıştım. Ben cemaatin ne yapacağını yazmamıştım ama, cemaat ne yapacağını çok bir süre geçmeden bütün Türkiye' ye göstermiş bulunuyor. Aslında buradan bir gerçeği daha anlıyoruz ki; hani bir deyim vardır, alakasız bir durumda kullanılan ifadeler için söylenir ve o söylenenlerin de ciddiye alınmayacak kadar gereksizliğini anlatır. Bu konuşma da işte o kadar gereksiz ve ciddiyetsizcedir, lafın kısası Anadolu' da buna ''Os.........tan teyyare selam söyle o yare'' derler ki; bu noktadan sonra aklı selim olan hiç kimse, AKP cenahından gelecek hiç bir söylemin bırakalım siyasi sorumluluğu, devlet ciddiyeti taşıyacağını dahi beklemeyecektir...
 
   Yine önceki yazımda da söylediğim gibi aslında AKP cenahındaki kişileri, bu türden bilinçsiz, konuşma adabından uzak söylemlerinden ötürü fazla da yadırgamamak lazım. Zira önümüzde, bu ülkenin Başbakanlık makamında oturan bir örnek var. Kendisi gibi düşünmeyen ve kendisinin doğru dediğine biad etmeyenleri bas bas bağırarak en ağır ifadelerle aşşağılayan, hakaret edip küçümseyen, üstelik en acınası tarafı da; en çok bağıranın ve argo kültürüyle konuşanın haklı olacağını sanan bir Genel Başkanın olduğu yerde, mülaim adamların bulunmasını da bekleyemeyiz.
 
   Bu ülkenin Başbakan'ı, daha önce kendi askerine kurşun sıkmış bir eşkiyanın cenazesi geçerken ''Tahrik eder zihniyetiyle (!) '' bayrağımızın indirilmesini değil de, o görüntünün (kendisine yanaşmalık yapmayan) bir Tv kanalında yayınlanmasını alçaklık olarak görüyorsa Hüseyin Çelik' lerin söylemleri azdır bile...!
 
    Aslında AKP cenahından gelip kulaklarımızı tırmalayan bu argo ve hakaret dolu söylemlerin önemli bir göstergesi de var. Belli ki bu ülkeyi yönetenler, basiretsiz ve beceriksiz politikaları sonucunda yaşanan ve normal bir demokrasi ülkesinde topyekün hükümetleri aşağı indirecek olaylarda açıklama yapamama acziyetini perdelemek için bu denli saldırganlaşıyorlar.
 
    Bir diğer göstergesi ise o söylemlerin: artık Türk halkının bütünüyle birlik ve beraberlik ruhuyla birlikte aklını başına devşirip; Bu ülkeyi parçalamaya, bölmeye çalışan ve bölgeyi kana bulayan emperyalizme hizmet ettiğinin farkında bile olmayan iktidara hakettiği şamarı atmanın vakti gelmişte geçmektedir bile ! 
    Türkiye beceriksiz bir iktidarın elinde kıyamete sürükleniyorken; Bu dava hangi partiyi iktidar yapalım davası değil; Laik Türkiye Cumhuriyetini, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk' ün de ifade ettiği gibi: ilelelebet payidar kılabilmek için illaki AKP' yi bir daha iktidar yapmama davası durumuna girmiştir. 
 
    Hiç kimse zor bir görev edindiği hissine de kapılmasın, yokluk ve kıtlıkta canlarını siper ederek bu Cumhuriyeti kuranların yanında sizin yapacağınız iş, işten sayılmaz. Yeter ki sandık önünüze geldiği gün şu gerçeği asla unutmayın !!!                                                                                   
 
   Sizi bugünki karanlık günlere getiren, ışığı simgelemek takiyesiyle parti amblemine ampulü koyanlar olmuştur...!!!

11 Eylül 2012  17:15:43 - Okuma: (372)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik