Yazı

4+4+4
4+4+4 

Etem Kutsigil

TECRÜBELERİME DAYANARAK 4+4+4 ‘dün İLKOKUL BİRİNCİ SINIF KEPAZELİĞİ

Tabakhaneye b.k yetiştirir gibi alelacele yapılan değişikliklerle yeni öğretim dönemine giriyoruz.
Bu değişiklikle ilgili yanlışları saymaya kalkarsak, devenin, “boynun neden eğri?” dendiğinde verdiği cevabı tekrarlamak gerek… “Nerem doğru ki?”
Sözüm ona “Eğitim reformu” da diğer reformlar gibi fos çıktı.
Bu günlük İlkokul Birinci sınıflarla başlayalım ve ilk aklıma gelenleri sıralayalım:
1.Lavabolar ve erkek WC’lerinin seviyeleri yeni gelecekler için yüksek.
2.Çocuklar arasında taharet temizliğini yapamayacak öğrenciler olacak. Onları kim temizleyecek?
3.Merdivenlerden koşarak inen büyük sınıfların, yeni gelenleri düşürme ihtimaline karşı ne önlem alındı?
4.Bir çok okulda, ilk ve ortaokullar aynı bahçede olacak. Bu durum, teneffüslerde kazalara sebep olmayacak mı?
5.Deniyor ki, “Birinci sınıflarda ilk yarım dönemde oyunlarla el ve beden becerilerini geliştirme çalışmaları yaptırılacak.”
Bunlar Ana Sınıfında yaptırılırdı eskiden. Demek ki, alavere dalavere uygulamada ilkokul, beş yıldan 3.5 (üç buçuk) yıla inecek.
6.Gelelim günlük ders sayısına: Behey Allah’tan korkmaz, kuldan utanmazlar! İçinde nükleer enerji varmış gibi, hayat dolu, kıpır kıpır yerinde duramayan altı yaşındaki bir çocuğu YEDİ SAAT, SEKİZ SAAT TAHTA BİR SIRADA KIPIRDAMADAN OTURUP DERS DİNLEMESİNİ İSTEMEK HANGİ İNSAFA SIĞAR?
ÜSTELİK BUNA AKŞAM KARANLIĞINDA EVİNE DÖNECEĞİNİ DE HESABA KATINCA. Bu durum çocuğa işkence etmek değil mi?
1950 den önceki ve sonraki yılları hatırlıyorum. Sabah dört dersimiz olurdu, öğleden sonra iki ders. Bu durum ders çalışmamıza da yeterdi, oyun oynamamıza da, sosyal etkinliklerde bulunmamıza da…
7.Çocuk eğitiminden habersiz cahiller, o yaşta bir çocuğun 40 dakikalık bir dersin kaç dakikasında dikkatini yoğunlaştırılacağını bilmeden kanun çıkarıyorlar. Kimlerin elinde kaldı çocuklarımızın eğitimi…Yazıklar olsun,
Atatürk bu gibileri şu sözlerle anlatır.
“BİZ CAHİL DEDİĞİMİZ ZAMAN OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİ KASTETMİYORUZ. ZİRA OKURYAZARLARIN İÇİNDEN DE EN BÜYÜK CAHİLLER  ÇIKABİLİR.”
Bunlar bir de Milli Eğitimi yönlendirmeye, yönetmeye kalkınca; “Yandı canım keten helva.”
Sevgili veliler, ÇOCUKLARINIZI AKP’NİN MİLLİ EĞİTİM POLİTİKASININ DENEY ARACI HALİNE GETİRMEYİNİZ!
Ve çocuğunuzun kişiliğini bozacak, ileriki yaşlarda okuldan soğutacak bu hazırlıksız, tepeden inme uygulamayı yasalar çerçevesinde protesto edin ve bu yıl uygulanmasını erteletin.   Bunu yapmazsanız çok sıkıntısını çekeceğinizden emin olun. Bu durum kişisel tecrübeme dayanıyor.
Bir zamanlar MSP’de bir M. E. Bakanı vardı. Bir gün kalktı ve o yıllarda beş yaşında olan 1978 doğumluları -aynen bu günkü gibi -PARA CEZASI İLE DE KORKUTARAK-   okula yazdırttı.
Okuldan çıkınca yorgun argın eve gelen kızımın akşam ders çalışırken uyuyakaldığını, ödevini yaparken parmaklarının yorulduğunu unutamıyorum. Ertesi yıl ne oldu? Bu uygulamada çuvalladıklarını anlayıp, eski uygulamaya geçtiler. Çocuklarımız, bir yıl işkence çektiğiyle kaldı. Bu yüzden direnmenizi istiyorum. Yol yakınken uygulama ertelensin ki, sonradan sorunlar çıkmasın.
Bu durumun düzeltilmesi, Bakanlar Kurulunun bir kararnamesine bağlı.
“GÖRÜLEN BAZI EKSİKLERİN TAMAMLANABİLMESİ İÇİN 4+4+4 UYGULAMASI BİR YIL ERTELENMİŞTİR.” Bu kadar basit. Yeter ki taraflar arasında öfke ve inatlaşma değil, sağduyu egemen olsun.
 Fakat görüyorum ki, Hükümet ve Milli Eğitim Bakanı uygulama aşamasında çok aceleci. Çünkü böyle giderse Bakanın ders yılı sonunu Bakan olarak göreceği şüpheli. Acelesi bundan. Laf aramızda Laiklik konusunda kişisel görüşlerini bildiğimiz bu beyin gitmesi çok da iyi olur.
 Hükümetin acelesi ise, İmam Hatip Liselerine Orta Okullardan başlayarak elemen yetiştirmek.
 İşin gerisi Lâf ı güzaf…

8 Eylül 2012  01:09:52 - Okuma: (600)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik