Yazı

Anayasa Niye Uygulanmıyor?
Anayasa Niye Uygulanmıyor? 

Yaşar Varış

Bölgemizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü kutladığımız bu günlerde ülkemiz olağanüstü sıkıntılı, acılı günler yaşıyor. Bu yüzden kurtuluş sevincini doya doya yaşayamıyoruz.

Daha Şemdinli saldırısının acısı yüreğimizde tazeliğini korurken dün de Beytüşşebap saldırısı ve on şehidimizin acısı ile sarsıldık.
Emperyalist Amerika Birleşik devletlerinin bölgede uşaklığına soyunan teröristler bu sefer de Beytüşşebap kaymakamlığını hedef aldılar. Kaymakamlığa sözde Kürt bayrağını dikmeye yeltendiler.
Kahraman askerlerimiz canlarını vererek bu saldırıyı püskürttü.
Bu gün gazetelerden okudum. İsmi verilmeyen yetkili bir grup PKK lının isteği üzerine “gerginlik olmasın gerekçesi ile” askeri lojmanlarda asılı Türk bayrağını indirme emri vererek, bayrağı içeri aldırmış. Şehitlerimizin kemikleri sızlamıştır.
Bu çocuklar o bayrağı indirtmemek için canlarını siper etmediler mi?
Ben şimdi yetkililere, Cumhurbaşkanına, başbakana, iç işleri bakanına, iktidar milletvekillerine, genelkurmay başkanına soruyorum.
Daha ne kadar bekleyeceksiniz?
Daha kaç şehit vermemiz gerekiyor?
Koskoca Türkiye Cumhuriyeti devleti, ordusu, polisi bu silahlı, bölücü örgütün saldırılarını önlemeyecek mi?
Üzerine yemin ettiğiniz, namus sözü verdiğiniz anayasada şiddet olaylarının yaygınlaşması ve kamu düzenin bozulması durumunda alınacak önlemler düzenlenmemiş mi?
Anayasamızın 120,121,122. maddeleri süs olsun diye mi anayasaya konmuş?
Bu maddeler “şiddet olaylarının yaygınlaşması ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması” üzerine uygulanacak önlemleri düzenlemektedirler.
İktidar partisi hala kamu düzenin ciddi şekilde bozulduğunu kabul etmiyor mu?
Yoksa doğu ve güneydoğudaki bir kısım Kürt vatandaşların oylarını kaybederiz diye mi korkuyor?
 Bu gencecik yaşta yitirdiğimiz gençlere günah değil mi??
 
PKK nin yaptığı hak arama filan değildir. Bu düpedüz terördür.
Terör insanlık suçudur. Bunun savunulması, haklısı olmaz.
İnsanların doğuştan kazandıkları en doğal hak yaşama hakkıdır. Devletler vatandaşların bu hakkını korumak için her türlü önlemi almak zorundadırlar. Bu onların birinci görevidir.
Hiç kimse “oy yitiririm, iktidarı kaybederim düşüncesi ile” anayasal görevlerini erteleyemez.
Terör olayların yaygınlaştığı bölgelerde uygulamaya konacak olağanüstü hal veya sıkıyönetim sorunu büyük ölçüde çözecektir.
Alınacak sosyal ve ekonomik önlemlerle birlikte bölge halkı yeniden devletine güvenir hale getirilecek, terör odakları büyük ölçüde temizlenecektir.
Alışılmış sözlerle “akıttıkları kan yerde kalmayacaktır, döktükleri kanda boğulacaklardır, bu son çırpınışlarıdır, Türk devleti büyüktür, üç beş çapulcuya pabuç bırakmaz” gibi klasik sözlerle vakit geçirmek insanları tatmin etmiyor. Bu gidişle insanların Sabri tükenecek. Şehit cenazeleri protestolara dönüşecektir.
İktidar partisi vakit geçirmeden muhalefetin de desteğini alarak gereğini yapmalı, anayasal kurumları işletmelidir.05.09.2012
 
Av. Yaşar Varış


5 Eylül 2012  13:58:19 - Okuma: (256)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik