Yazı

Siyasal Miyopmuyuz?
Siyasal Miyopmuyuz? 

Yaşar Varış

Tıp dilinde ilerisini görmeyen göz hastalığına “Miyop” adı verilir. Eski bir fen bilgisi öğretmeni olarak defalarca göz ve göz hastalıkları konusunda bunu öğrencilerime anlatmışımdır.

Buradan hareketle ilerisini göremeyen politikacılara da ben “siyasal miyop” adını veriyorum. Uyguladığı politikaların nereye varacağını, neler getireceğini bilemeyen politikacı anlamında.
Son yıllarda hükümetin uyguladığı dış politikalar hep Türkiye’nin aleyhine sonuçlar doğurmaya başlayınca aklıma bu deyim geldi.
Acaba bizim hükümetler ve onların dışişleri bakanları siyasal miyoplar mı diye sormaya başladım.
Uygulanan Irak politikalarına bakalım.
Sözde Saddam Hüseyin elinde korkunç kimyasal silahlar bulunduruyordu. Türkiye’de ve bölgede büyük bir tehdit idi. Diktatördü. Bizim için Irak’ın bütünlüğü esastı. Bu yüzden Saddam devrilmeliydi. Kuzey Irak ta Kürt devleti tehlikesi vardı. Bu nedenle Amerika Birleşik devletlerine Hükümetimiz destek verdi. Gerektiğinde bir koyup üç alacaktık. Türkiye bundan karlı çıkacaktı. Amerika demokrasi getirmek için Irak’a zorla girdi. Saddam ve iktidarı ile birlikte kadın, çocuk ayırımı yapılmadan milyonlarca Irak’lı öldürüldü.
Sonuç; Irak’a demokrasi gelmedi. Ülke üçe bölündü. Kuzeyde fiilen Türkiye’nin istemediği Kürt devleti kuruldu.
Son dönemde yine Hükümetimiz ve dış işleri bakanımız birden bire Suriye devlet başkanı Hafız Esad’a düşman kesildiler. Suriye ile diplomatik ilişkileri kesip devletler hukuku deyimi ile Suriye’ye karşı düşmanca davranışlar göstermeye başladılar. Suriye’nin iç işlerine karışmaya, oradaki muhaliflere destek olmaya başladılar.
Sonuç; Suriye ile aramız açıldı. Bir uçağımız düşürüldü, sınır kapılarımız kapatıldı. Güneydoğu illerimiz ekonomik olarak zora düştü. Hepsinden önemlisi Suriye’nin güvenlik nedeniyle boşalttığı kuzey bölgelerini arzani’nin besleyip eğittiği PKK militanları doldurdu.
Sonuç olarak Türkiye’nin istemediği Kuzey Irak’taki Kürt devletinden sonra Kuzey Suriye’de de bir Kürt devleti oluşmaya başladı.
Bu gelişmeler yukarıda değindiğim gibi siyasal miyopluk, ilersini görememe nedeniyle oldu ise bu siyasal bir fiyaskodur. Hükümetin eksi hanesine yazılmalıdır. Hükümet bunun sorumluluğunu üstlenmelidir.
Eğer bilerek, Amerika Birleşik devletlerinin istediği yönde bu adımlar bilinçli olarak atılmış ise o zaman daha tehlikeli bir iş yapılmış demektir. Bunun sorumluluğu daha büyüktür.
Sonuç olarak güneyimizde meydana gelen olaylar Amerika birleşik devletlerinin Büyük Ortadoğu projesi diye adlandırılan ve büyük Kürdistan’ı kurmaya yönelik politikalarına hizmet etmektedir.
Yıllar önce Amerikalılar tarafından yayınlanan ve bizim basınımızda dar alan haritada belirlenen Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyi ile, İran’ın batısı ve Türkiye’nin güneyini kapsayan Büyük Kürdistan devleti oluşmaya başladı galiba.
Sıra İran’a ve Türkiye’ye geliyor anlaşılan.
 
Hadi hayırlısı…25.07.2012
 


27 Temmuz 2012  14:05:48 - Okuma: (324)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik