Yazı

Dağlar Yeşilleniyor
Dağlar Yeşilleniyor 

Nuri Gökgöz

20 Ağustos 2006 Pazar günü bir rüzgarlı günde gülümseyen yüzüyle ilçemize yeşil yeşil bakan Bülbül dağındaki ormanlık alanımızın bir bölümü alevlere teslim olmuştu.

Alevlerin kavurduğu geleceğimizin umudu olan ağaçlar ve ağaç dallarına mekân tutmuş gökyüzünün müzik ustaları ve onları toprağın bağrında dinleyen binlerce canlı yok olup gitmişlerdi. O korkunç yangının meydana geldiğinde. Semaya yükselen kara bulutlar mavilikleri esir etmişti o gün. Çığlıklar yükseliyordu kara dumanlarla birlikte mavi gökyüzüne.
      Bu gün 21 Mart 2007 saat 10.45 ben ve yaşadığım güzel ilçemin tüm okullarından gelmiş kır çiçekleri ile beraber bülbül dağındayım. Kulaklarımda o kara bulutlarla gökyüzüne yükselen kuşların canlıların çığlıkları var. Yine o günkü gibi rüzgar esmekte.  Tozu dumanı birbirini katmakta. Gözlerimiz saçlarımız toprak içinde. O kara günde kaybettiğimiz canlar sevindik oldu diye düşünüyorum. Sizler ne düşünüyorsunuz bilemiyorum.
      İlçe Orman Şefimiz B.Bülent Koyuncu bir fidan uzatıyor bana. Alıyorum avuçlarıma o tohumdan yeni çıkmış fidanı. Avucumdaki fidanı açılmış kuyuya bırakıyorum toprakla örtüyorum kök salsın diye. O;bana bakıyor ben ona bakıyorum. Bir ses yavaştan “teşekkür ederim “Toprağın Sesi” ilerde bende ulu bir ağaç olacağım” diye fısıldıyor kulağıma.
      Bende diyorum ki o gencecik fidana.
”Seni ve burada yeşerip kök salacak tüm arkadaşlarını şurada gördüğün Milli Eğitimin “KIR ÇİÇEKLERİ “ ve ilçemin değerli basın mensubu elamanlarıyla birlikte sevgiyle kucakladık. Sizlerde bu “Kır Çiçekleri “ile birlikte büyüceksiniz. Gölgenizdeki binlerce canı ve dallarınızdaki o müzik ustalarını eksik etmeyin sakın.
       Her esen rüzgarda, sizden gelen sevgi kokularını bekleyeceğim. Bu beklemeler, yaşam umudum olacak. Sizlerin büyüdüğünü görmek istiyor 50 yaşına gelmiş şu yorgun bedenim. Sizler; olacaksınız benim yaşam umudum.
      Ey Bülbül Dağındaki genç fidanlar; ateş daima sizden uzak dursun. İçinde yaşadığım şu güzel ilçemin, karşıdan yüzüne bakıp gülümseyen ağaçlar. Her geçen gün büyüyüp bedeninizde olgunlaşan dallarınızda kuşlar ötsün, bülbüller yuva yapsın ve o kök saldığınız topraklarda bin bir çeşit canlılar dolaşsın.
Yaşam ümidimiz Oksijen kaynağımız ağaçlarımız.
Memleketimin dağları sizlerle yeşillensin. 
Nuri Gökgöz


23 Mart 2007  00:10:32 - Okuma: (1713)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik