Yazı

Ödemiş’te Güzel Şeyler Oluyor…
Ödemiş’te Güzel Şeyler Oluyor… 

Yaşar Varış

Dün Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesinde ( ÖYKAM) “Yunan ordusu Anadolu’da ” adlı sergi’nin açılışı vardı. Biz de bu anlamlı serginin açılışına katıldık.

Törene başta ilçe kaymakamımız sayın Abdurrahman Koçoğlu ile ilçemizin tüm yöneticilerinin yanı sıra Kültür ve Turizm bakanlığı Müzeler genel müdürü sayın Zülküf Yılmaz da katıldı.
Açılış töreninden sonra sergiyi gezdik.
Sergide ki resimler savaşın korkunç yüzünü gösterdiği gibi, kurtuluş savaşının ne büyük fedakârlıklarla kazanıldığını da anlatmaktadır.
Kaymakamımız Sayın Abdurahman Koçoğlu’nun Mustafa Kemal Atatürk’ün “Savaş,  zorunlu değilse cinayettir, Yurtta barış, dünyada barış” sözlerini anımsatarak yaptığı konuşma sergilenen resimlerin mesajına uygun düştü.
O günün yunanlı yöneticilerinin Amerika, İngiltere gibi emperyalist ülkelerin dolduruşuna gelerek ülkemizi işgal etmeleri ne kadar yanlış ise, bu gün bu olaylar nedeniyle Yunanlılara düşmanlık beslememiz de o kadar yanlıştır.
ÖYKAM müdürü Prof.Dr. Engin Berber’i gerek müzenin kuruluşunda gerekse bu sergiye katkılarından dolayı kutluyorum.
ÖYKAM Ödemiş’in tanıtımında çok önemli bir araç ve bu konuda diğer kentlere de örnek olacaktır.
Geçtiğimiz günlerde Saraçoğlu stadyumunda bulunan tribünlerin altondaki boş alanların yeniden düzenlenerek, işyerlerine çevrilmesi, çamlık parkının yeniden şekillendirilmesi çok güzel olmuştur.
Bu işyerleri hem belediyemize ekonomik açıdan katkı yapacak. Hem de çamlık parkında oturan insanlarımıza hizmet verilecektir. Eski belediye başkanımız sayın mimar Münir Bezmez’le başlayan değişim, geliştirilerek en güzel şeklini almıştır.
Perşembe pazarı olarak adlandırdığımız yerdeki düzenleme de övgüye değerdir. Burada kurulan çağdaş Pazaryeri mahalle sakinlerine ve tüm ödemişlilere hayırlı olsun. Dileğim Ödemiş geneline de hizmet verecek böyle bir Pazarın kurulmasıdır.
Hasta hane caddesi olarak adlandırılan Saraçoğlu caddesinin kuzeyde kalan son bölümünün de çift yol olarak tamamlanması şık olmuştur. Aynı şekilde Ödemiş-Zeytinlik yolunun yeniden düzenlenmesi o bölgede trafiği rahatlatmıştır. Zeytinlik belediyesinin kalan tarafı buna paralel olarak bitirmesi, özellikle o yolda spor için yürüyüş yapan insanlarımızı sevindirecektir.
Mithatpaşa caddesinde biraz geç kalmakla birlikte elektrik tellerinin yeraltına alınma çalışmaları da yerindedir. Hiçbir Avrupa ülkesinde böyle bir manzara yoktur. Bu uygulama hem görüntü kirliliğini hem de olası tehlikeleri önleme açısından önemlidir.
Özetle son yıllarda güzel şeyler oluyor Ödemiş’de. Emeği geçen herkesi kutluyorum. 16.05.2012
Av. Yaşar Varış

17 Mayıs 2012  11:43:08 - Okuma: (533)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik