Yazı

Panaya Kapulu
Panaya Kapulu 

Ali Can

“Efes civarında yaşanan en önemli gelişmelerden biri kötürüm bir rahibenin rüyalarından yola çıkılarak, Meryem Ana Evi’nin bulunması oldu.

Efes’i hiç görmemiş olan Katherine Emmerich’in düşlerinin yardımı ve 1891 yılında İzmir’deki Lazarist Koleji Başkanı Eugene Poulin’in isteğiyle; Peder Henry Yung, Peder Vervault, Thomaso ve kılavuzları Pelekas ile yöreden kendilerine katılan zenci bir Müslüman kılavuz eşliğinde Efes’te aramalar başladı.
29 Temmuz günü, araştırma grubu, Çirkinceliler’in tanımlarıyla, denizi gören bir ev kalıntısına ulaştı. 12 Ağustos 1891’de kalıntıların başına gelen Lazarist rahibi Poulin, her şeyi inceleyerek İzmir’e döndü. 19 ve 25 Ağustos 1891 tarihlerinde yeniden incelenen kalıntıların fotoğrafları çekildi, çizimleri yapıldı. Böylelikle, Hazreti İsa’nın çarmıha gerili iken annesini Havari Yahya’ya emanet edişi, onun da Hıristiyanlık öğretisini yaymak üzere, kendisine en zor dinsel inanış çevresi olan Artemis’in Ephesosunu seçerek, Hz. Meryem ile buraya gelmesine dair anlatılanlar güç kazandı.” demişti hocam. Bana söz düşmez. Sadece fotoğraf ekleyebilirim. Fotoğrafları kopyalamak, kullanmak serbesttir.
 
Ayasuluğ-1891. Meryem Ana Evi arama ekibi toplanıyor.  
 
Evin yeri tespit edilir, ilk çizimler yapılır.
 
 
Meryem Ana Evi’ni keşfeden Peder Henry Yung
 
 
Evin yeri tespit edildikten sonra, bu yerleri satın alan rahibe Marie de Mandat Grancey Meryem Ana Evi’ne çıkıyor. -1892
 
 
Peder Henry Yung tarafından gerçekleştirilen ilk ayin.
 
 
Meryem Ana
 
Eski  kartpostallarda Meryem Ana Evi
 
 
 
15 Ağustos 1896-Çirkinceli Rumlar topluca Meryem Ana Evi’nde.
 
 
 
Aynı günlerde Kuşadası….
Bu yazıdaki tüm görseller “Tarihi görünümleriyle Scalanova” adlı kitabımızda yer alacak görüntülerden seçilmiştir.
 


9 Mayıs 2012  23:03:02 - Okuma: (1182)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik