Yazı

12. Eylül Davaları Hakkında
12. Eylül Davaları Hakkında 

Etem Kutsigil

27 Mayıs 12 Eylül, 28 Şubat dendikçe öteden beri aklıma takılan bir soru vardır.

“Evet ordunun siyaset yapması, hele TBMM’ni dağıtması, hükümeti devirmesi demokrasi dışı bir harekettir. Kabul edilebilir değildir!” Tamamen katılıyorum. Ne var ki, “Demokrasi” tramvaya benzemez. Her istediğin zaman, her istediğin yerde inilmez. Demokrasi ya vardır, ya da yoktur. “Pilav üstü az kuru fasulye” deyimi gibi, “Biraz demokrasi” diye bir tanımı yoktur.
Saydığım bu müdahalelerin dışındaki yıllarda ordu, tamamen kışlasındadır. Mevcut Hükümete bağlıdır. Bunun en iyi örneğini 22 Şubat 1962 ve 20 Mayıs 1963 tarihlerindeki Talât Aydemir olaylarında görüyoruz. Başarılı, saygın İsmat İnönü Hükümeti darbeyi az zararla önlemişti. 
Orduyu müdahaleye yönelten, zamanın politikacılarına duyduğu güvensizlik, politikacıların hırsları, birbirlerine duydukları düşmanlıklarıdır. Eski yıllara gitmeye gerek yok. Günümüzde bile en üst seviyede olan Parti Başkanlarının birbirlerine ve birbirlerinin arkasından TV’lerde hitap ettikleri terbiye dışı ifadelere bakın. Sokak serserilerinin sözlerinden bir farkları var mı? Karşılaştıkları zaman selâmlaşmayan bu adamlar, memleket meselelerinde nasıl anlaşabilirler? Bir ülke böyle yönetebilir mi? Merak ediyorum selâmlaşmak zorunda kaldıklarında önceki, söylediklerini hatırlayıp utanmıyorlar mı? Kasımpaşa kabadayısı gelinceye kadar olmazdı bu derece sert, mütecaviz konuşmalar.
Eskiler vatandaşları, Vatan Cephesinde olanlar/olmayanlar, Milliyetçi Cephede olanlar /olmayanlar, Ülkücü (faşist), Solcu (Komünist), Gerici (yobaz) diye bölerek iktidara geldiler. Geçinemediler birbirleriyle, memleketi kamplara böldüler, kavgalarla yetinmeyip gençlerin birbirlerini öldürmelerine sebep oldular. Bir günde 20-25 kişi oldu öldürülenlerin sayısı. Şimdi Türk-Kürt, Sünnî- Alevî, Atatürkçü-Dinci diye bölüyorlar. Vatandaşlar gidişattan memnun olmasalar da duygularını belli edecek sivil toplum kurumları yeterli örgütlemeye sahip olmadıklarından ordunun yaptığı müdahaleyi benimsiyor. 
Bunu yaparken de ordu darbe yapma yetkisini, her seferinde Atatürk’ün direktifinden almıştır. “CUMHURİYETİ KOLLAMA VE KORUMA” yetkisidir bu. (Şimdi sivil siyasetçiler bu yetkiyi ordudan aldı.)
Dikkate değer bir nokta daha var. Türk Ordusu demokrasiye düşman bir ordu olmadığı gibi, Cumhuriyetle beraber, demokrasiyi de her seferinde kollamıştır. Ortalık durulduktan sonra emaneti sivil TBMM’ye vermiştir.
Sivil idare ile ordu arasında bir fark vardır. Ordu darbe yaptığında züccaciye dükkânına giren fil gibidir. Çünkü onun asıl işlevi muharip (savaşçı) olmasındır. (*)
İmamla cemaat arasındaki ilişki gibi sonuçları da vardır. Bir takım kendini bilmezler, kendilerine verilen görevi “vur deyince öldürmek” diye anlarlar. İşte 12 Eylül’ün mağdurları, bu kişilerin trajik eseridir. Asıl işkenceciler ve onlara bu emirleri verenler isim isim saptanıp yargılanmalıdır. Fakat asıl suçlular beş paralık çıkarları için ordunun işe karışmasına ortam yaratan, haysiyet fukarası, menfaat düşkünü politikacılardır.
Demokrat Partide “VATAN CEPHESİ”; AP, MSP, MHP, koalisyonunda “MİLLİYETÇİ CEPHE” 12 Eylül’ün “ön bahçesidir.” İftihar edebilirler.
Yine de bu olayda Süleyman Demirel’in 12 Eylül öncesinde Genel Kurmay Başkanı ve Sıkı yönetim Komutanı olan Kenan Evren’e “SEN O SIRADA ISPARTA NÜFUS MEMURU MUYDUN?” sorusunun cevabı beynimi tırmalıyor. Karar sizin..
            Şimdi de Milli Güvenlik Kurulu tarafından kabul edilen “28 Şubat Kararları” ve uygulayıcıları mahkemelik. Ordu yine kötü gösterilmekte, yine paşalar yargılanacak. Ne var ki, bu kararların hangi sebeple alındığı hiç tartışılmıyor. Süleyman Demirel’in SİVİL Cumhurbaşkanı, Necmettin Erbakan’ın SİVİL Başbakan olduğu göz ardı edilerek…
Sivil yöneticiler ise sudan çıkmış ak kaşık, adeta melek (!).
Gerçi ordu mensupları da amaçlarını aşan işler ve konuşmalar yapmamış değiller. Onlar mahkeme sonuçlanıncaya kadar masum.
(*) Muharip kelimesinin türevleri “harp”tir, “tahrip”,”muhrip”tir.

27 Nisan 2012  10:01:43 - Okuma: (481)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik