Yazı

İlk Günün Sabahı
İlk Günün Sabahı 

Ali Can

Cumartesi günleri, öğle saatlerinde istasyondan başlayarak uzun bir şehir turu yaparım. Bu şehir turunun bir parçası olan ve her cumartesi önünden geçtiğim İsabey İlköğretim Okulu’nun, bu hafta iş makineleri tarafından yıkılmakta olduğunu gördüm.

Yerine çağın gerektirdiği fiziksel donanıma sahip ve Selçuk’a yakışır yeni bir okul yapılacak.
Yazıyı kaleme alan fakir kendi de öğretmen olunca, ister istemez bir iç burkulması yaşıyor. Ne çok öğrenci yetişti, ne öğretmenler geldi geçti. Şimdi tüm anılar toz bulutlarına karıştı.
Değerli büyüğüm mimar, efemerist, İstanbul beyefendisi Savaş Keleş’i ve Torbalı kent arşivinden gelen arkadaşlarımı uğurladıktan sonra eve giderek, arşivimde bu okula ait ne var ne yok diye şöyle bir yokladım.
İsabey İlköğretim Okulu hakkında kısa bir bilgi ve arşivimden seçtiğim bazı görüntüleri paylaşıyorum.
Merkez İlköğretim Okulu (İsabey), zamanın İzmir valisi Kazım Dirik’in (doğumu 1881 - ölümü 3 Temmuz 1941, Atatürk ile aynı yıl doğmuştur. Sınıf arkadaşıdır) himayeleri ve vatandaşların desteği ile 1931 yılında inşa edilmeye başlanmış, 1934 yılında 2 katlı ve on derslikli olarak eğitim-öğretime açılmıştır.
 
                                                  ŞİRİNCE İLKOKULU
 
 
İzmir valisi Kazım Dirik, Merkez Okulu’nun temel atma töreninden sonra Çirkince’ye giderek buradaki okulu da ziyaret etmiştir. Bütün köyün çocukları valinin geçişi esnasında hep bir ağızdan, muallim Suat’ın yazıp bestelediği Köy Marşı’nı okumuşlardır. Köy Marşı’nın nakarat bölümünde geçen:
Kimdir diyen acaba Kimdir diyen acaba,
Bu yerlere Çirkince? Bu yerlere Çirkince...
Biz diyelim daima, Biz diyelim daima,
Köyümüze Şirince... Köyümüze Şirince... “ şeklindeki sözleri dinleyen vali çok etkilenmiş ve Çirkince adının Şirince olarak değiştirilmesini istemiştir.
 
Şirince Köyü’nün çocukları hep birlikte Köy Marşı’nı söylüyor. Bayanın arkasındaki kişi muallim Suat bey.
Çirkince’nin nasıl Şirince olduğu konusunu da laf kalabalığına girmeden aradan çıkardıktan sonra, Merkez Okulu’na geri dönelim. İnşaat tamamlanır. Kazım Dirik Merkez İlkokulu eğitim-öğretime açılır. İşte yeni okuldaki ilk günün sabahı.
 
 
 
 
Rahmetli Cemal hoca (kucağında çocuk olan) öğrencileri ve meslektaşlarıyla (1934)
 
Rahmetli Cemal Özkaynak (Cemal hoca)  Merkez İlkokulu’nda başöğretmenlik görevine atanmış ve büyük hizmetlerde bulunmuştur. Tanımayanlar için Cemal hocayı başka bir yazıda anlatırım. Hatta, oğlu Şükrü Özkaynak tarafından oluşturulan ve Tarihe Saygı Ödülü sahibi Anı Evi’ni hâlâ gezmeyenler varsa, acele etsinler.
İlerleyen yıllarda okul binası hasar gördüğü için 1966 yılında yıkılmış, 8 derslikli olarak yeniden yapılmıştır. İlçe merkezinde birden fazla okul yapılması nedeniyle Aydınoğullarından İsa bey’e izafeten İsabey ilkokulu adını almıştır.
 
 
 
 Okul gezisi (1935) Selçuk istasyonu
 
  
 


22 Nisan 2012  18:02:41 - Okuma: (1050)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik