Yazı

Özlenen CHP Kongresi…
Özlenen CHP Kongresi… 

Yaşar Varış

15 Nisan 2012 Pazar günü CHP Ödemiş ilçe kongresi yapıldı. Üç adayın yarıştığı kongre baştan sona kadar karşılıklı saygı ve sevgi içinde geçti.

Salon delegeler ve kongreyi izlemeye gelen konuklara dar geldi.
Bu büyük katılım üç başkan adayının ne kadar iyi hazırlandığının da göstergesi idi.
Bu kongrede aday olmayan eski ilçe başkanı M. Emin Öztürk’ün yaş gününü , gençlik kolları başkanın getirdiği , üzerinde altı ok bulunan pasta kesilerek kutlandı ve kendisine bundan sonraki yaşamında sağlıklı ömürler dilendi.Bu da kongrenin hafızalarda kalan tatlı bir anısı oldu.
Üç başkan adayının da Bölge Milletvekilimiz Sayın Aytun Çıray’ın kongre divan başkanlığına seçilmesi konusunda anlaşıp ortak imza ile önerileri ilk güzellikti. Çoğu yerde olduğu gibi hiçbir tartışma olmadan kongreyi yürütülecek divan oluşturuldu.
Önce divan başkanı ve bölge milletvekilimiz sayın Dr.Aytun Çıray bir açış konuşması yaptı. Sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında Çıray, AKP nin sağlık politikasını ve tarım politikalarını rakamlar vererek eleştirdi. Hükümetin bu konudaki politikalarının büyük bir balon olduğunu, içinin boş olduğunu, özellikle uygulanan performansa dayalı sağlık politikalarının istifalara yol açtığını, insanların gereksiz şekilde ameliyatlara alındığını belirtti.
Daha sonra söz alan yine bölge milletvekilimiz sayın Aşkın Türeli de 2002 ile 2012 arasındaki ekonomik göstergeleri anımsatarak AKP hükümetinin başarısız olduğunu vurguladı. Ayrıca demokrasinin fiilen uygulanmadığını, ülkede sivil bir diktatörlük oluşturulmaya çalışıldığını anlattı.
CHP İl başkanı sayın Tacettin Bayır da yaptığı tatlı-sert konuşma ile örgütlü çalışmanın usul ve yöntemlerini anlattı. Seçilecek yeni başkan ve yönetin kuruludan isteklerini sıraladı. Partililere “birbirinizi sevin-sayın, daha çok çalışın, üyesiz köy istemiyorum” dedi.
Yapılan seçimleri 171 oy olan Mehmet Eriş’in hazırladığı liste kazandı.152 oy alan Mehmet Birlik listesi ile 82 oy alan Hüseyin Kurt’un listesi kaybetti.
Bu aile içi bir yarıştı. CHP içi demokrasinin işlemesi idi. Önemli olan bu işlemlerin parti disiplini içinde, hoşgörü ile yapılması idi. Öyle de oldu. Seçimden önce il başkanı üç adaydan da “ sonuç ne olursa olsun bu salondan kol kola çıkacağız” sözü aldı. Üç adayda verdikleri söz gibi seçimin ardından birlikte sahneye çıktılar. Kaybedenler kazanan adayı kutladılar. Kazanan aday da onlara sarıldı.”Bundan sonra hep beraber çalışacağız, partiyi hep beraber yöneteceğiz, kazanan CHP olacak ”dedi ve kongre bu güzellikler içinde sona erdi.
Kongre sürecinde eksik olan şeyler yok muydu? Elbette vardı.
Ama kongrede yaşanan tüm bu güzellikler karşısında eksiklikler gölgede kaldı. Yeni seçilen yönetimi ve kaybeden arkadaşlarımı da gösterdikleri centilmence davranışlardan dolayı kutluyorum. 18.04.2012
 
Av. Yaşar Varış

18 Nisan 2012  21:22:18 - Okuma: (384)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik