Yazı

10 Nisan…
10 Nisan… 

Yaşar Varış

Ülkemizde 10 Nisan “Polisler günü” olarak kutlanmaktadır.

Çünkü Osmanlı devletinde 10 Nisan 1845 yılında ilk defa bu günkü anlamda polis teşkilatının temelleri atılmıştır.
Öncelikle tüm polis arkadaşlarımızın bu özel günlerini kutluyorum. Kendilerine sağlıklı, başarılı nice yıllar diliyorum.
Polislik zor meslektir. Özveri ister. Diğer devlet memurları gibi “mesai saatim bitti” deyip işten el çekemezsin. Toplumun huzur ve güveni için her zaman kendini görevli hissedersin.
Sık sık gelen nöbetlerin dışında her olağanüstü durumda göreve çağrılırsın. Bir devlet büyüğü gelir, bir maç oynanır, bir toplantı ve gösteri yürüyüşü olur polis göreve çağrılır. Ben izinliyim, gelemem diyemezsin.
Polislerimiz, Ceza usul kanununa, Türk Ceza yasasına ve polis vazife ve salahiyetleri kanununa göre topluma hizmet ederler.
Yapılan iş hassas bir iştir. Görevini yaparken biraz ölçü kaçarsa sorumlu olursun. Yapmasan gene sorumlu olursun. Bu açıdan da yıpratıcı bir meslektir.
Ama vatandaşın mal, can ve namusu için yapılması gereken kutsal bir meslektir.
Vatandaşlarımızın en küçük bir tehlike anında başvurdukları tek adres polistir. Polisimiz vatandaşların huzur ve güveni için her tehlikeyi göze alıp, korkusuzca suçun ve suçlunun üzerine giderler. Bu konuda canlarını feda etmekten çekinmezler.
Nitekim bu yolda, görev başında şehit düşmüş çok sayıda polisimiz vardır.
167 yıldır polislerimiz görevlerini başarı ile sürdürmektedirler. Polislerimizin başarısı, suçlularla mücadelesi halkımızın desteği ile daha da artacaktır. Bu anlamda halkımızın desteği çok önemlidir. Halkımız suç işleyenleri ve suçluları emniyet birimlerine bildirmelidir.
Çünkü polislerimiz vatandaşın huzur ve güveni için görev yapmaktadırlar. Polise yardım, toplumun huzur ve güveni için yardım anlamına gelir.
“Halk destekli polis” kavramı bu anlamda vatandaş-Polis kaynaşması ve Polisimizin başarısı için önemlidir.
Polislerimiz görevlerini yaparken vatandaşlar arasında ayırım yapmamalıdırlar. Vatandaşlarımızın güvenini kazanmak için bu çok önemlidir. Siyasi iktidarlar da bunun bilincinde olmalı, Polis teşkilatımızın tarafsızlığını korumalıdır.
Yanlı bir görüntü veren polisimize güven ve dolayısıyla da halk desteği azalır.
Bu duygu ve düşüncelerle polislerimizin bu özel günlerini kutluyorum.11.04.2012   Av. Yaşar Varış

11 Nisan 2012  21:52:44 - Okuma: (365)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik