Yazı

Chp Grubuna Yakışmadı…
Chp Grubuna Yakışmadı… 

Yaşar Varış

Ödemiş belediye meclisinin Nisan ayı toplantısı geçtiğimiz pazartesi akşamı yapıldı. Gündem maddelerinden biri de “Encümen’e üye seçimi” idi.

Olağan olarak encümen üyeleri belediye başkanlığını kazanan parti meclis üyelerinden seçilir. Başkanla uyum içinde çalışsın diye.
Bu amaçla CHP grubu toplanmış. Grupta yapılan ön yoklamada CHP li meclis üyeleri Mehmet Kiremitçi ve Mualla Akgün’ün encümen’e aday gösterilmesi kararlaştırılmış.
Gizli oyla yapılan encümen seçiminde sandıktan sürpriz bir sonuç çıkmış.
Mecliste dokuz üyesi olan AKP li meclis üyesi Salih Aksu’ya 13 oy çıkarken, on beş üyesi bulunan CHP li adaylar Mualla Akgün ve Mehmet Kiremitçi’ye on ikişer oy çıkmış. Yasa gereği çekilen kurada Mehmet Kiremitçi encümen üyesi olmuş.
Bu sonuç CHP için en hafif deyim ile tam bir fiyaskodur.
CHP grubunu topluyorsun. Adaylarını belirliyorsun. Bu adayların encümene seçilmesi için grup kararı alıyorsun. Sonra da gidip gizli oylamada kendi partili adayına değil de AKP li adaya oy kullanıp onu encümene taşıyorsun.
Bu durum ne parti disiplini ile bağdaşır ne de görev anlayışı ile.
Basından öğrendiğimiz kadarı ile belediye başkanı Sayın Bekir Keskin bu duruma çok sinirlenmiş.
Haklı sinirlenmekte.
Encümen belediye başkanının başkanlığında bakanlar kurulu gibi çalışıyor. Başkanın en yakın mesai arkadaşları encümen üyeleri. Başkanın verimli çalışması için uyum önemli.
CHP ilçe başkanı bu tablonun nasıl ortaya çıktığını araştırmalı.
Grup kararına karşı, AKP li meclis üyeleri ile pazarlık eden meclis üyelerini bulmalı. Bunları örgüte açıklamalı.
Açıklamalı ki partililerden CHP nin başarısı için görev isteyen, ancak bu görevini ve kendisine gösterilen güveni kötüye kullanan kişileri CHP örgütü tanısın. Onlara bir daha görev vermesin.
Bu da yetmez.
CHP ilçe başkanı parti gurup kararına uymayarak kendilerini seçtirmek için AKP ile işbirliği yaptığı anlaşılan bu kişileri parti disiplin kuruluna sevk etmeli.
Sayın ilçe başkanı bunları yapmaz ise zan altında kalır.
Demek ki bu tür görevlere inanmış, dürüst, bilgili kişileri seçmek gerekiyor. Kişisel çıkarlar için değil, Bilgisi ve kişiliği ile partiye, Ödemiş’e bir şeyler katacak arkadaşlar bu görevlere getirilmeli.
Kısacası parti yöneticileri daha ciddi ve titiz çalışmalı.
Seçilenler halktan aldıkları görevi layıkıyla yapmalı…
 
04.04.2012                                                       Av. Yaşar Varış

7 Nisan 2012  01:50:51 - Okuma: (741)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik