Yazı

İleri Demokrasinin Nimetleri…
İleri Demokrasinin Nimetleri… 

Yaşar Varış

CHP’yi kutluyorum…

Geçtiğimiz hafta bu köşede yayınlanan yazımda “CHP’nin dayatılmak istenen gerici eğitim düzenine karşı direnişini kutlamış, ancak bu direnişin meclisin dört duvarı arsına sıkıştırılmasının yeterli olmadığını, direnişi toplumun geniş kesimine, sivil toplum örgütlerine bağlanmasını, onlarla birlikte yapılmasını, ancak o zaman sonuç alınacağını” belirtmiştim.
CHP bu eleştirimi duymuşçasına bu Salı grup toplantısını Ankara Tandoğan meydanında Ankara’lı vatandaşlarla birlikte yaptı. Hafta içi olmasına karşın on binlerce kişi bu toplantıya katılarak getirilmek istenen eğitim sistemine karşı olduğunu belirtti.
CHP li yöneticileri kutluyor, bu tür mitinglerin yurdun değişik bölgelerinde devamlı olarak yinelenmesini öneriyorum.
Mustafa Kemal Atatürk işbirlikçi İstanbul hükümetine karşı halkı böyle örgütleyip ülkeyi düşman işgalinden ve emperyalistlerden kurtarmıştı.
KESK’in elemlerinin yasaklanması anayasal suçtur…
Hükümetin dayatarak meclis komisyonundan geçirdiği ve mecliste görüşülmeye başlayan, kamuoyunda 4+4+4 diye bilinen kesintili eğitim yasasını protesto kararı alan KESK üyesi Eğiti-Sen üyelerinin Ankara’ya gidişleri valiliklerce engellenmiştir.
İnternete düşen haberlere göre Adana’dan yola çıkan iki otobüs Eğitim-Sen üyesi arkadaş Adana çıkışında kimlik kontrolü bahanesi ile polisler tarafından durdurulmuş, Ankara ya gitmeleri engellenmiştir.
Aynı olay İzmir de, Konya da, Bursa da, Antalya da, Alanya da yaşanmıştır.
Eğitim-Sen üyesi arkadaşlarımızın yasal hakları ellerinden alınmış, Anayasal hakları kullandırılmamıştır..
Ankara valiliği anayasal bir hak olan “Toplantı ve gösteri yürüyüşü” hakkını“ resmen gasp etmiştir.
Bu uygulama, bir ilde olsa; o ilin valisinin veya emniyetinin takdiri deyip üstünde durulmayabilir.
Ama örgütlü olarak, ülkenin tüm illerinde aynı yasadışı engellemeler olunda işin arkasında siyasi irade ve iktidar olduğu anlaşılıyor.
AKP’nin “ileri demokrasi” diye halkı kandırdığı, en küçük bir eleştiriye bile tahammülü olmadığı anlaşılıyor.
Bırakın ileri demokrasiyi, normal demokrasilerde vatandaşlar hükümetin beğenmedikleri uygulamalarına karşı demokratik tepkilerini çeşitli yollarla dile getirirler. Bunların başında da Toplantı ve gösteri yürüyüşleri vardır. Basın toplantısı,iş yavaşlatma,grev de değişik haklar arasındadır.yerine göre bu haklar kullanılarak kamuoyu olaylar hakkında bilgilendirilir.Bunlar çok masum demokratik taleplerdir.
Buna tahammül edemeyen iktidarların demokrasiden, hele ileri demokrasiden söz etmeye hakları yoktur. Bunun adı demokrasi değil, tek parti diktatörlüğüdür.
 
28.03.2012
Av. Yaşar Varış

29 Mart 2012  10:38:52 - Okuma: (437)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik