Yazı

8 Yıllık Kesintisiz Eğitime 4+4+4 Tuzağı…
8 Yıllık Kesintisiz Eğitime 4+4+4 Tuzağı… 

Yaşar Varış

AKP iktidarı, uygulanmakta olan 8 yıllık kesintisiz eğitim sistemini kaldırıyor. Yerine “eğitimde reform yapıyoruz” diyerek kamuoyunda 4+4+4 diye adlandırılan kesintili bir eğitim sistemi getirilmek isteniyor.

Şimdi uygulanan 8 yıllık eğitim sisteminde çocuklarımız kız erkek ayırımı yapmadan okul çağına girdiklerinde 8 yıl kesintisiz zorunlu olarak eğitim görüyorlardı.
Bundan sonra okumak isteyenler liselere veya meslek liselerine devam ediyordu.
Getirilmek istenen 4+4+4 sistemde ise ilk 4 yıl zorunlu olacak,ikinci dört yıl zorunlu olmaktan çıkarılacak.Eğer çocuk veya velisi isterse ikinci ve üçüncü dört yıllık bölümler açık öğretim kurumlarında  devam edecek..
Bu tam bir kandırmacadır.
Amaç, 8 yıllık kesintisiz eğitimle ortaokulları fiilen kapatılan imam hatip okullarını yeniden işler hale getirmektir. Ama bu halka anlatılmamakta, reform yapıyoruz diyerek milletin kafası karıştırılmaktadır.
Şu bilgileri vurgulamakta yarar vardır.
İçine girmeye çalıştığımız Avrupa birliği devletlerinde temel eğitim en az 13 yıldır.ve kesintisizdir.
Dünyada açık öğretim diye bir kavram okul çağındaki çocuklar için yoktur.
Açık öğretim, değişik nedenlerle okul çağında zorunlu eğitimi kaçırmış, bu fırsatı elde edememiş kimseler içim kullanılan ve yetişkin insanlara uygulanan bir eğitim sistemidir.
Okul çağındaki çocuklara açık öğretim uygulanmaz. Eğitimde önemli olan okulda diğer çocuklarla birlikte olmaktır. Çocuğun sosyalleşmesidir.
Çocuğun arkadaşları ile birlikte yaşayarak neyin iyi, neyin kötü, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bizzat öğrenmesidir. Eğitilmesidir
Öğretimi evde, televizyonla, dershanelerle sağlayabilirsiniz. Ama okul çağındaki çocuğu eve kapatarak, tarlada, işyerinde çalıştırarak eğitemezsiniz.
Bu konunun siyasi malzeme yapılması da hoş değildir. Çocuklarımızın geleceği demek ülkenin geleceği demektir.
Hiçbir parti kendi siyasal geleceği için çocukların ve ülkenin geleceğini karartmamalıdır.
Bu tasarı bana göre AKP nin ve onun milli eğitim bakanının kendi siyasal gelecekleri için hazırlanmış bir tuzak tasarıdır.
Nitekim eğitim çalışanlarından işveren sendikalarına kadar uzanan bir kesimden tepkiler gelince AKP geri adım atarak tasarının yeniden gözden geçirileceğini açıklamak zorunda kaldı.
Ama gariptir ki Bilim yuvaları olan üniversitelerimizden en küçük bir ses çıkmamaktadır. İşte eğitim sisteminde yapılan değişikliklerle üniversite yöneticileri gibi sessiz, uysal bir gençlik yetiştirme isteği bu tasarıyı meclise getirmiştir.
Analar, babalar, sivil toplum kuruluşları, muhalefet partileri uyanık olmalı bu yasa meclisten geçmemelidir.
Milli eğitim bakanlığı adının başında milli sözcüğü olan milli savunma bakanlığından sonra ikinci bakanlıktır. Aldığı kararlar ve uygulamaları milli, ulusal çıkarlara uygun olmalıdır.
29.02.2012 Av. Yaşar Varış

1 Mart 2012  20:59:17 - Okuma: (420)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik