Yazı

50'nin üzerindekilere ithafımdır.
50'nin üzerindekilere ithafımdır. 

Ali Can

Önceki yazıya devam edeceğim, unutmadım! Ancak uzun zamandır açmadığım hatta varlığını unuttuğum bir kaç albüm karıştırdım dün gece. Bazı fotoğrafları paylaşmak istiyorum. Öylesine samimi, öylesine bizden, öylesine işte…Yaşı 50’nin üzerinde olan Selçuklular’a….

1-Geleneksel Efes Festivali’nin kral ve kraliçesi. (Bu ritüel çok meşhurdu.-kimler kral olmadı kiJ)
 
2-Anlaşıldığı kadarıyla, sıcaktan şemsiye altına sığınmış kral ve kraliçeyi pek takan yok. 
 
3-İsmet İnönü, Efes’te avcılarla. Selçuk’ta avcılara “burası avcılar kulübü mü, atıcılarJ kulübü mü? diye sorduğu rivayet edilir.
 
4-Hep merak etmişimdir, deve eşeğin arkasından neden gider ve uzun boylu insanlar neden en küçük hatalarında o acımasız atasözüne maruz kalırlarJ
 
5-Bir bilmecem var,“Altı kahve üstü Belediye”.Bilin bakalım neresi? Bildiniz! Tabii ki kolaydı. Peki duvardaki afiş neyin afişiJ (bilene 2 tane kartpostal kitabı hediye)
 (Balkondakiler sağdan, Sami Tunç,Vasıf Sengel, İrfan öcal,?)
 
6-Beyaz gömlekli İrfan Öcal, sağındaki (bize göre sol) gözlüklü, Velaki Hasan’ın oğlu, Selçuk eski belediye başkanlarından Zeynel Irmak..Tüfekliyi siz bilin..Yavaş!!! Elbette Çakıcı Mehmet Efe değilJ…..
 
7-Oturan, rahmetli Abidin eniştem..(Nohutçu) Asker jandarma başçavuş, soldaki Meryemana papazı Fransuva diğeri de papaz Jozef….Abidin enişte, O kış gecelerinde patlattığın ve emsalini hiçbir yerde görmediğim kocaman ve sarı mısırları asla unutmadım. -Bir de gülerek anlattığın Meryemana hatıralarını...Nur içinde yat..
 
8-Kalabalık bir bayram kutlaması..Mekan ilginçJ…Değerli eğitimci, rahmetli Sabahattin Güzel..Nur içinde yat..
 
 
9-“Oldu da bitti maşallah, büyük adam olur inşallah” Arkada iki şapkalının arasında İbrahim Yalçın….Arkadaki bina ne binası?
 
10-Selçuk’ta İsmet İnönü heykelinin önü…Kimler yok ki…soldan, İrfan öcal,Vedat sengel, Vefa Borovalı (Yusuf Borovalı’nın küçük oğlu-Yusuf Borovalı Selçuk Belediyesi’nin bulunduğu arsayı bağışlayan kişidir. Selçuk’ta İngiliz Lordu diye maruftu)  Ben yeri soruyorum..Yer neresi?J (ipucu: şu anda bir camimizin önü)
 
 
11-27 Mayıs 1960..Fotoğrafın arkasında “Selçuk’ta ihtilal sevinci” diye bir not var…
 
12- Kral-kraliçe yine karşınızda, bu defa ilgiyi toplamış gibi görünüyorlar J
 
13-13 Nisan 1960,Efes…Sağdan, Rıza Kubur, Bülent Ecevit, ( O zaman daha “Karaoğlan” değil) Oturanlar, Rahşan Ecevit, Sami Tunç.
 
 
14-“Filiz Spor” bayan futbol takımı ve masterler..Ayakta soldan ikinci Şükrü Özkaynak…
Yer bugünkü neresi?
 
 
15-Fotoğrafı hatırlamanıza imkan yok..Çeşme neredeJ
Cevaplar: efesacarlar@mynet.com’a
Bu da devam edecek…….

24 Şubat 2012  00:12:53 - Okuma: (1303)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik