Yazı

Keçi Kalesi - Karadağ - Ahmetli Doğa Yürüyüşü
Keçi Kalesi - Karadağ - Ahmetli Doğa Yürüyüşü 

Zirve Dağcılık

Hasan Ali Göksoy anısına 19 Şubat 2012 tarihinde 52 katılımcı ile gerçekleşen doğa yürüyüşüne Özgür Aydoğan rehberlik etti.

Önceki akşam yoğun telefon trafiği olması yürüyüşe ilginin habercisiydi. Sabah 8:30’da Kuşadası ilçesinden saat 09:00’da Selçuk ilçesinden olmak üzere iki araç kaldırdık, ikisi de hıncahınç doluydu çünkü ismini yazdırmadan gelen çok sayıda arkadaşımız vardı. İlk olarak kahvaltımızı yapmak üzere Belevi Beldesindeki Cumhuriyet meydanına gittik, burada nefis çaylar eşliğinde güzel bir kahvaltı yaptık ve yürüyüşe başlayacağımız yere gitmek üzere yola koyulduk. Bizi Keçi Kalesine götürecek dik rotaya ilk girdiğimizde biraz zorlandık fakat antik yolun güzelliği ve manzara bize yorgunluğumuzu unutturdu. Yaklaşık bir saat sonra kaledeydik, bir süre kaleyi gezip fotoğraf çektik daha sonra şeker takviyesi için bir şeyler atıştırıp az ilerideki su sarnıcı ve garnizonlar bölgesine uğradık, burada rehber üyelerimizden Süheyl Hıdır Şengül kale ve çevresindeki arkeolojik kalıntılar hakkında bilgi verdi daha sonra Karadağ’a doğru yola devam ettik.
Yolda başka yürüyüşçü guruplarına rastladık ama konuşamadan devam ettik, karışıklık çıkması işimize gelmezdi çünkü önümüzde uzun bir rota vardı. Birkaç iniş çıkışlı tepeyi aştıktan sonra kuytu bir bölge bulup yemek molası verdik, koyu sohbetler ve zengin sofralar dağ koşulları için lüks denecek türdendi. Enerji aldığımıza göre yola çıkma vakti gelmişti son bir çıkış yaptıktan sonra bizi zirveye götürecek olan sırta çıkmıştık bir süre yürüdükten sonra 52 katılımcının tamamı ile zirveye ulaştık. Dökülenlerin olacağını düşünüyordum ama katılımcı arkadaşlarım cıva gibi çıktılar, zorlu bir faaliyet olmasına karşın bütün katılımcılar uyum içinde ve sorunsuz yürüdüler. Her rehberin kıskanacağı türden bir gurup ile yürümek benim için de ayrı bir zevk oldu. Yol üzerinde birçok yerde kar vardı fakat havanın güneşli olmasını fırsat bilerek zirvede uzunca bir fotoğraf ve seyir molası verdik, yakınlarda önümüzü kapatan bir dağ olmadığı için her yöne muhteşem bir seyir şansı yakalamıştık.
Yaklaşık yarım saat oyalandıktan sonra kuzey yönüne doğru inişe geçtik, dönüş yolu her zaman dikkat ister, bizim iniş rotamızda bazı yerlerde risk içeriyordu. İniş yolunun dik ve tehlikeli olması yetmez gibi birde karlı olması rehber ve artçıları germişti fakat zirveciler bu zorlu rotayı kazasız belasız geçmesini bildiler. Bir süre çalılık bir yolda yürüdükten sonra oldukça keyifli bir sırt rotası bulduk ve bu yolu izleyerek traktör yolunun başladığı mermer çıkarılan bölgeye kadar yürüdük. Bir hayvan ağılı içindeki keçi ve oğlakları görünce durup biraz sevmeden edemedik, sonrasında traktör yolunu izleyerek Ahmetli Köyüne kadar devam durmadan devam ettik.
Nihayet yürüyüş bitmişti, zorlu ve eğlenceli bu yürüyüşten bütün katılımcılar keyif almıştı. Araçlarımıza binerek Belevi Beldesine doğru yola koyulduk, Belevi meydanındaki Yörük çadırına ulaştığımızda bu zorlu yürüyüşü başarıyla tamamlayanlara kulübümüzün önceden hazırlattığı nefis keşkekleri ve kan kırmızı çayları ikram ettik, keşkek yeterli gelmeyince gözleme takviyesi yaptık. Yörük yemeği topalak ile zenginleşen soframız oldukça bereketli idi. Belevi Belediye Başkanı Özcan Işık’ın da bize katılması ile güzel bir sohbet başladı. Artık dönüş vakti gelmişti, herkesin mutlu ayrıldığı başarıyla tamamlanan bir faaliyet daha geride kalmıştı.
Rehber ve artçılarımız başta olmak üzere bütün katılımcılarımızı bu güzel faaliyet için kutluyor bize her konuda destek veren Belevi Belediye Başkanı Sayın Özcan Işık’a bütün katılımcılarımız adına misafirperverliği ve spora desteği nedeni ile teşekkür ediyorum.
 
Özgür Aydoğan
Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü
Selçuk Şube Başkanı


20 Şubat 2012  14:59:36 - Okuma: (539)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik