Yazı

Tükenen Futbolumuzun Şiddet İnadı
Tükenen Futbolumuzun Şiddet İnadı 

Prof. Dr. Seyhan Hasırcı

Daha bir gün önce iki büyük takımın (Güya adı büyük!) taraftarı bir araya gelip bir gün sonraki maça ilişkin inanılması güç mesajlar veriyorlardı; Öylesine mutlu oldumki anlatamam, ama ne varki bir gün sonraki maça geliş maç esnası ve maç sonrasıda yaşananlar bırakın mutluluğu sizleri bilmiyorum ama, beni daha da endişeye sürükledi! Bu nedenle; futbol seyircisinin şiddet ve düzensizliğine ilişkin bir kez daha yazma ihtiyacını duydum!

Ne acıdır ki en son oynanan FB-BJK derbisinden sonra, artık uygulamaya konması kaçınılmaz olan tek bir yolumuz kaldı sanırım! Bunun altını kalın çizgilerle bir kez daha buradan çizerek tüm ilgililere hatırlatmak istiyorum. Bana göre tek çözümün Taraftar Projelerinin hayata geçmesidir diyorum. Aslında bundan önceki dönemlerde de bu konuya ilişkin çok şeyler söyledim ancak bunu maalesef kimseye dinletemedim ya da dinlemek istemediler.
 
Futbolumuzdaki şiddetin ortadan kaldırılabilmesi için olmassa olmazlardan bazı konuları siz değerli kamuoyuyla sırası ile bir kez daha paylaşmaya çalışacağim: Futboldaki şiddetten kurtulabilmemiz için;
 
Futbol sporunun oynandığı fiziki yapıları (Stadyumların) iyileştirilmeli, Futbol Kulüplerinin yapıları hiç zaman kaybetmeden gözden geçirilmeli ve kulüp yöneticiliği için bazı kıstasların ortaya konmalı, gerekiyorsa yönetmeliklerle belirtilmeli, Kendi öz kaynaklarımıza daha çok önem verilmeli ve alt yapıya öncelik tanınmalı, Kulüplerin harcamaları denetim altında tutularak, bütçesinin üstünde harcamalar yapmalarına  izin verilmemeli, TFF hiç zaman kaybetmeden Tüm dünyada başarı ile uygulanan Taraftar Projelerini hayata geçirmeli ve dolayısı ile bütün bunlardan daha da önemlisi her kulüp’ün olmassa olmazı olan kendi taraftarlarını artık eğitmelerinden başka çıkar yolumuz kalmadığını düşünüyorum.
 
Yani kısacası tüm avrupanın (Özellikle İngiltere Almanya ve İtalyanın uyguladığı) Taraftar Projelerinin hayata geçmesi gerekmektedir.
 
Taraftar projeleri nedir; kısaca acacak olursam, öncelikle o şehrin spor güvenliğinde önemli bir rol üstlenmesini sağlayan bir yapıdır, dolayısı ile stadlara herkesin güvenle girmesine olanak sağlar, hem kulübe hemde güvenlik güçlerine yardımcı olur, herşeyden önemliisi pozitif taraftar kültürünün yaygınlaşmasında önemli bir rolü yüklenir, destegini ve finansını devletten alır. Spor alanlarındaki şiddetin minimuma indirilmesinde önemli bir görevi yarı devler ve yarı STK olarak yüklenen kişilerin yaptığı projelerdir.
 
Bu konuda tam 13 yıla yakın bir zamandır 4 bakan, 3 genel müdür ve 4 Federsyon başkanı ile görüşmelerim oldu ve hiç birisi düşüncemin doğru olmadığını söylemedi ve hiç biri bu konuda çalışmalara hemen başlıyalım da demedi! ancak buradan bir federasyon başkanının hakkını yemek istemiyorum, oda rahmetli Hasan Doğan Beydi, 2008 Avrupa Şampiyonası esnasında tüm 3 hafta boyunca birlikte idik ve eğer yaşasaydı hem bu proje hayata geçecekti ve hemde futbolumuzdaki bu kaos belkide böylesine bir duruma girmeyecekti.
 
Ama ne yazık ki! Hasan Doğan bey yaşamadı ve arkasında bıraktığı arkadaşlarından hiç biri bu konuda; onun kadar yürekli ve candan olamadı ve futbolumuzun bu gün geldiği yer; maalesef her şeyi gözler önüne sermekte ve  bunu anlatmayı dahi gerek görmüyorum.
 
Değerli spor adamları, spor yazarları ve spor bilimcileri sevgili taraftarlar herkesi bu konuda duyarlılığa devet etmek istiyor ve yardımlarınızı bekliyorum. Bu ülkenın böylesine bir sorunun altından kalkabilecek gücü vardır ve şiddet denilen lanetten kurtulmanın tek yolu iletişim ve eğitimdir, bu konunun yaygınlaştırılması için hep beraber yardımcı olalım. Konuyla ilgili her türlü sorunuza içtenlikle cevap vermeye hazırım. Ve bana ulaşabilmeniz sadece bir defa yazmanızla mümkündür ve bu teknolojide hiçte zor olmassa gerek ! dr.hasirci@t.onlıne.de eğer bu alanda çözüm taraftarı iseniz ben hazırım, ya sizler?
 
En içten saygılarımla
Prof.Dr.Seyhan Hasırcı

7 Şubat 2012  09:57:50 - Okuma: (384)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik