Yazı

İkibüyük İnsanımızı Kaybettik…
İkibüyük İnsanımızı Kaybettik… 

Yaşar Varış

İkibüyük İnsanımızı Kaybettik…

Geçtiğimiz günlerde Türkiye iki kahramanını yitirdi.
Bunlardan biri Kıbrıs davamızın kahramanı,
Diğeri de spor dünyasının kahramanı idi.
Rauf Denktaş Kıbrıs’ta doğdu. Daha 1.5 yaşında iken annesini kaybetti. Babası hâkimdi. Ortaokul ve liseyi İstanbul da bitirdikten sonra İngiltere de hukuk okudu.
 
Kıbrıs’ta avukatlık ve savcılık yaptı.
Kıbrıs Rumlarının EOKA örgütü tarafından yürüttükleri saldırılara karşı Türk halkını korumak için Türk Mukavemet teşkilatını kurdu. Bu örgüt vasıtası ile Kıbrıs Türklerinin haklarını sonuna kadar korudu. Tutuklandı ama yılmadı.
Türkiye Cumhuriyetinin 1974 yılında yaptığı müdahaleden sonra kurulan Kuzey Kıbrıs türk cumhuriyetinin başkanı oldu. iki dönem cumhurbaşkanı seçildi.
Rumların ve Avrupa birliği ülkelerinin desteklediği Annan planına şiddetle karşı çıktı. Bunun bir aldatmaca olduğunu söyledi. Gelişmeler Denktaş’ı haklı çıkardı.
8 Ocak gecesi organ yetmezliğinden vefat etti. Cenazesi O’na yakışır bir şekilde yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti devleti en üst düzeyde törene katıldı.
O,inandığı Kıbrıs davasını ödün vermeden sonuna kadar savunan bir yurtseverdi.
 
İkinci kaybımız Lefter Küçükandonyadis idi. Lefter de Büyük adada doğmuş, Rum kökenli bir Türk vatandaşı idi. Dört yıl Türk ordusunda askerlik yaptı.
Mütevazi kişiliği yanında Fenerbahçe futbol takımında ve Milli takımda oynadığı futbolla, attığı gollerle tüm sporseverlerin gönlünde taht kurmuştu.
Cenaze törenine her renkten sporseverlerin ve yöneticilerin katılması bunun bir kanıtı idi.
O; Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “zeki, çevik ve ahlaklı” bir sporcu idi.
O da Rauf Denktaş gibi adına yakışır bir törenle uğurlandı. Cenaze törenini Fenerbahçe kulübü organize etti. Tören görkemli ve eksiksizdi.
Toplumları uluslar arası arenada tanıtan bu tip kahramanlardır. Biz Rauf Denktaş ve  Lefter gibi kahramanları gençlerimize öğretirsek,tanıtırsak , örnek gösterirsek onların içinden daha nice kahramanlar çıkarırız.
Ne yazık ki bunu yapamıyoruz. Bir Rauf Denktaşı, Bir Lefter Küçükandonyadisi,bir Nazım Hikmet’i gençlerimize öğretemiyoruz.
Bunu neden yazıyorum?
Geçen akşam Kenan Işık’ın sunduğu bir yarışma programında biri üniversitede asistan,diğeri üniversite öğrencisi iki yarışmacı Rauf Denktaş’ı ve Lefter’i bilemediler.
Kenan Işık gibi kibar bir sunucu bile “kahramanlar kolay yetişmiyor, her ülke vatandaşı kahramanlarını bilmeli, bu soruyu cevaplayamamanızı size hiç yakıştıramadım” dedi.
Ne yazık ki yaygın ve örgün eğitim kurumlarımız bu tür değerlerimizin öğrenilmesine yeterince önem vermiyor. İnsanlarımız haber dinlemez, kitap okumaz hale getirildi.
Yitirdiğimiz her iki kahramanımıza tanrıdan rahmet diliyorum Mekanları cennet olsun.  18.01.2012   Yaşar Varış

18 Ocak 2012  20:34:38 - Okuma: (772)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik