Yazı

Eğitim-Sen’in Düzenlediği Panel…
Eğitim-Sen’in Düzenlediği Panel… 

Yaşar Varış

Eğitim-Sen Ödemiş temsilciliği geçtiğimiz cumartesi günü “Eğitimde ve Sağlıkta yıkım projeleri” adlı bir panel düzenledi.

Emekli öğretmen ve geçen dönem ADD başkanlığı yapan Kamil Sever arkadaşımızın yönettiği panel büyük ilgi gördü. belediye kültür evi tıklım tıklım dolu idi. Eğitim-sen yöneticisi arkadaşlarımı kutluyorum
Sağlık konusundaki gelişmeleri Dr.Ergün Demir anlattı. Sayın Demir görsel olarak da desteklediği görüşlerini anlatırken AKP iktidarının sağlıkta dönüşüm,reform diyerek sağlıkta halktan yana ne kadar düzenleme varsa hepsini birer birer yok ettiğini,yapılanların reform olmadığını,bunlara olsa olsa yıkım projeleri denebileceğini,sağlık hizmetlerinin tamamen uluslararası sermayenin ve onun içerideki işbirlikçilerinin eline geçtiğini,bunların faturasının da vatandaşlara ödetildiğini,yeni uygulamaya sokulan politikalarla katkı paylarının arttırıldığını,yeşil kartların kullanılmaz hale sokulacağını,herkesin sağlık sigortası kapsamı alanına sokulacağını,primlerini ödemeyenin sağlık hizmetlerinden yararlandırılmayacağını,aylık 295 liradan fazla geliri olanların yeşil kartlarının iptal edileceğini,sigortalı sayılacağını söyledi.
Daha sonra söz alan Bir gün gazetesi yazarı sayın Ünal Özmen de konuşmasında “emperyalist güçler; her türlü zenginliğine göz diktikleri ülkelerde ki insanların eğitimine de yön vermek istediklerini, çeşitli yardımlarla eğitim programlarını ve öğretmen yetiştirme yöntemlerine müdahale ettiklerini, edilgen, sorgulamayan, araştırmayan, her şeyi olduğu gibi kabullenen, bilime sıcak bakmayan bireyler yetiştirmek istediklerini, AKP iktidarının  da bu uygulamalara yeşil ışık yaktığını, bu yüzden eğitimin ve sistemin kalitesinin düştüğünü söyledi.
Halbuki her ülke gibi bizim de yurdunu seven, ülkesinin koşullarına uygun üretken, bilimsel, ulusal çıkarlarımıza gözeten eğitim politikaları oluşturmamız gerekir dedi.
Son olarak söz alan CHP İzmir milletvekili sayın Mustafa Moroğlu da konuşmasında Paneli düzenleyenleri kutlayarak söze başladı. Ancak bu konuşulanlar burada kalmamalı, sizler burada konuşulanları köyünüze, mahallenize, aparman koşunuza anlatmalısınız. Reform diye halka sunulan politikaların AKP nin masum, iyi niyetle uyguladığı politikalar olmadığını, bunların arkasında büyük dış sermaye çevrelerinin olduğunu herkes bilmeli dedi.
Sayın Moroğlu devamla AKP hükümetinin çok önemli konularda meclisi devre dışı bıraktığını, kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisini çok kötü bir şekilde kullandığını, meclisteki çok sayıda AKP milletvekilinin içeriğini bile bilmeden oylamalarda el kaldırarak oy verdiğini söyledi.
Panel sorularla ve konuşmacıların sorulara verdiği cevaplarla sona erdi.
Panel, ve işlenen konular çok önemli idi.
Eğitim-Sen   örnek bir çalışma sergilendi.
Ancak bu tür konular daha çok muhalefet partilerinin,  il ve ilçe teşkilatlarının öncelikli görevleri arasında olmalı.
 Televizyonların tarafsızlığını nerede ise tamamen yitirdiği günümüzde bunları bire bir yurdun her tarafında muhalefet partileri düzenlemeli..
Yeri gelmişken hemen belirteyim.
 CHP de il ve ilçe kongre takvimi başladı. CHP üyeleri  ilçe yönetimi oluştururken bu tür çalışmaları yapacak kişi ve ekipleri işbaşına getirmeye özen göstermeli.Çünkü bu tür çalışmalar sivil toplum örgütlerinden daha çok siyasi partilerin işidir.
11.01.2012


11 Ocak 2012  20:54:53 - Okuma: (416)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik