Yazı

Yoksul Halkın Varsıl Vekilleri…
Yoksul Halkın Varsıl Vekilleri… 

Yaşar Varış

Bütçe görüşmelerinin son gününde AKP den Fatih ŞAHİN, CHP den Ahmet TOPTAŞ ve Tanju ÖZCAN, MHP den Ali UZUNIRMAK, BDP den Sırrı SAKIK’ verdikleri ortak bir önerge ile çalışan ve emekli milletvekili maaşlarına zam yapılmasını sağladılar.

Bu zamla bir dönem dahi görev yapan bir milletvekili ayda 7.750.TL. Emekli maşı alacak. Şimdi 11.659.00 TL maaş aldıklarını zaten biliyorsunuz.
Emekli olmak için binlerce gün çalışması istenen ve aldığı maaşla karnını zor doyuran insanların çoğunlukta olduğu ülkemizde milletvekillerimizin kendilerine yönelik bu tasarrufu kamuoyunda büyük tepki görünce partilerimiz savunmaya geçti.
CHP, “biz grup olarak bu düzenlemeye karşıyız, bazı arkadaşlarımız bizden habersiz bu önergeye imza koymuşlar, onları disiplin kuruluna sevk edeceğiz” dedi.
Meclis başkanı Cemil Çiçek ise ” milletvekillerinin masraflarının çok fazla olduğunu, maşlarının yetmediğini, düğünlerde küçük altın taktıklarında yadırgandıklarını, bu yüzden büyük altın takmak zorunda kaldıklarını, maaş artışlarının haklı olduğunu, diğer partilerin baştan söz verdiklerini, tepkileri görünce yan çizdiklerini söyledi.
Hele CHP milletvekili Ahmet Toptaş’ın savunması hiç inandırıcı değil. Toptaş’a göre “milletvekilleri yılda en az 200 düğüne gidiyormuş. Oraya gönderilen çiçekler, takılan altınları düşünürseniz bu maaş yetmiyormuş bile. Dahası ver. Zavallı vekilimiz aylardır meclis lokantasında et yemeği bile yiyememiş.
Çok acıdım sayın milletvekilimizin haline. Hesap numarasını verirse bir miktar takviyede bulunabilirim kendisine. Biraz et yesin. Protein alsın. Yoksa hasta olur yataklara düşer. Bizi hizmetinden mahrum bırakır.
 Meclis lokantasında et bile yiyemiyoruz savunması ise çok komik. Meclis lokantasındaki yemek fiyatları sudan ucuz.
Başbakan Erdoğan zaten milletvekili maaşlarının az olduğunu, bu maaşla zor geçindiklerini daha önceden sık sık dile getirdiği için onun bu konudaki görüşünü biliyoruz. 
Ben bu konudaki savunmaları haklı bulmuyorum. Zaten bizdeki seçim kanununa göre ekonomik durumu iyi olmayan kişiler milletvekili seçilemiyor. Bırakın seçilmeyi aday bile olamıyor. Partilerin koyduğu aday olma ücretlerini ödeyemiyor. Bu yüzden seçilenlerin çoğunun tuzu kuru. Yani ekonomik yönden iyi durumdalar.
İkincisi; bir kere seçildiler mi arabulursan vekilini. Kendilerini tayin eden parti genel başkanlarının kuyruğundan ayrılmıyorlar. Nerede seçmenlerin düğünlerinde vatandaşın yanında olacaklar. Altın takıp çiçek gönderecekler.
Gelirlerse bile yine zengin veya parti yöneticisi birkaç kişinin düğününe gelirler. O da gelecek döneme yatırım olsun diye
Bir de bayramdan bayrama ilçe binalarına gelip yarım saatliğine bayramlaşıp, nutuk atıp giderler. Vatandaşı bile dinlemeye zamanları olmaz. Diğer ilçede, ilde bizi bekliyorlar deyip acele ayrılırlar.
Bunlar suçluluk psikolojisi ile söylenmiş sözler..
Avrupa da  9.890 dolarla kişi başına en düşük milli gelire sahibiz. Ancak; yıllık 120.000 Dolar milletvekili maaşı ile bu konuda birinci sıraya yerleştik.
Norveç de kişi aşına milli gelir 85.000 dolar olduğu halde milletvekillilerinin yıllık ortalama maaşı 90.000 dolar. Bizden çok aşağılarda.
Özetle; bizim vekillerimiz yoksul halkın varsıl ( Zengin) vekilleri.
Halkın tepkisi bundan kaynaklanıyor. Haklılar.
Bir de bu tepkilerini sürdürebilseler.
Olanları hemen unutmasalar.
Kendi vekillerini kendileri seçmeyi başarabilseler.
Ve kendilerinden birilerini meclise gönderebilseler.28.12.2011

28 Aralık 2011  22:22:20 - Okuma: (560)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik