Yazı

Yeni Bütçe…
Yeni Bütçe… 

Yaşar Varış

AKP hükümetinin 2012 yılı bütçe kanunu tasarısı Meclis plan ve bütçe komisyonunda oylanarak kabul edildi.

Herhalde Meclisten de aynı şekilde geçer.
Çünkü hiçbir AKP milletvekili hükümetin hazırladığı kanun tasarılarına bırakın “hayır” demeyi, eleştirmeye dahi cesaret edemiyor.
Tam bir tek parti ve tek lider yönetimi aksamadan yürüyor ülkemizde. Lider ne derse herkes boyun eğiyor. Ve bunun adı da “ileri demokrasi” oluyor.
Demokrasilerde gerek hükümet tarafından gönderilen y
Kanun tasarıları, gerekse muhalefet partilerinin hazırladıkları kanun teklifleri meclislerde özgüce görüşülür, tartışılır, sivil tolum örgütlerinin görüşleri alınır. Bundan sonra tasarı ve teklifler ülkeye ve vatandaşlara en yararlı şekilde kanunlaştırılır.
Bütçe kanunu aslında vatandaşlar için çok önemli düzenlemelerdir.
Bu kanunla hükümet önümüzdeki bir yılda hangi kesimlerden ne kadar vergi alacağını, toplanan gelirlerin kimlere ne kadar dağıtılacağını, ,hangi sektörlere ne kadar yatırım yapacağını belirler.
Bu yönü ile bütçe kanunları sosyal içerikli kanunlardır.
Hükümet işçiden, köylüden, esnaftan, emekten yana bir düşüncede ise bunu hazırladığı bütçe ile belli eder.
Yok eğer sermayeden, toprak ağalarından, özel sektörden, yabancı sermayeden yana ise yine bütçe kanunu ile bunu gösterir.
Bu yılki bütçe kanun tasarısına baktığımızda bu bütçenin işçiden, köylüden, esnaftan, emekten, emekliden çalışanlardan yana bir bütçe tasarısı olmadığını hemen görebilirsiniz.
Milletvekilleri kendi maaşlarını yüzde yüz oranında arttırıp 11.000.00 Tl ye yükseltirken kendilerine danışman olarak seçtikleri kişilerin maaşlarını da bir çırpıda 2.000.00 Tl den 5.400.00 Tl ye çıkardılar.
(Bu arada milletvekili danışmanlarının nasıl seçildiği de merak konusu. Bu kişiler gerçekten bilgilerinden, deneyimlerinden yararlanılacak kişiler mi? Yoksa AKP ye çalışmış, bunun karşılığında maaşla ödüllendirilen kişiler midir? .)
Ama asgari ücretle, yoksulluk sınırının altında görevlerini aslanlar gibi yapan, geçinebilmek için dinlenme zamanlarında ek iş yapmak zorunda kalan memurların maaşlarına 40-50 lira zam yaparken böyle cömert davranmıyorlar.
Bu bütçede yine eğitime, sağlığa, tarıma, üretime, çalışanlara ayrılan paraların çok yetersizdir.
Hükümet ne derse desin hazırladığı bütçe kanunu ile bir kez daha işverenlerden, sermayeden zenginden yana olduğunu, işçiyi, köylüyü, memuru, esnafı, emekliyi sevmediğini göstermiştir.
AKP ye oy veren seçmenler bunu bir tarafa yazmalıdırlar.21.12.2011

21 Aralık 2011  21:58:34 - Okuma: (417)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik