Yazı

Tık Tık: Hakkınız Geldi!
Tık Tık: Hakkınız Geldi! 

Sevgi Melek

İnsan hakları, kulağa ne kadarda hoş geliyor öyle değil mi?

Bu haklara sahip olabilmek için ne gereklidir peki o biliniyor mu? En asli maddedir bu. İnsan olmak yeterlidir başka gerekçe aranamaz! Komik değil gerçek ve bir o kadarda anlamlı düşününce. Acaba insan olmak biyolojik açıdan mı başka açıdan mı? Bunu da belirtmeleri gerekirdi insan hakları evrensel bildirgesini de. Bir de komik bir durum daha vardır ki bu hakların devredilemezliği diye bir madde daha var. Ben kendimi insan olarak bu haklara layık görmüyorum ve bu haklarımı kendimi soyundan geldiğime inandığım bir maymuna devretmek istiyorum diye bir şey söyleyemem yani bunu demeye getirmişler her halde.
         Öyledir ki günümüzde kimse haklarını bilmiyor ve kimse kendini savunamaz hale gelmiş durumda. Hiç kimse farkında değil aslında birçok hakkının var olduğunun ve günde yüzlerce kurala fark etmeden uyduğunun. En başta yaşıyorsunuz. Artık ne denli yaşamak denirse demeyin ama yaşıyorsunuz bir oksijen alıp karbondioksit verme durumunuz var yani bir de sizi hayvanlardan ayıran beyniniz var, yani yaşama hakkınız var. Özgürlük hakkınız var öyle değil mi? Düşünce özgürlüğü hakkınız var, ama sakın çıkıp da aklınıza geleni söylemeyin yani aklınıza doğru geleni, sizin gibi insanlara doğru gelen şeyleri söylemeye kalkmayın işte o zaman düşünce özgürlüğü hakkı farklı rollere bürünüyor. Kişi güvenliği hakkınız var, yolda birçok sivil hiç yok yere teröre mağrus kalsa da. İfade özgürlüğü hakkınız var düşünce özgürlüğü hakkınızla eş değer orantıda. Okula gidiyoruz değil mi okuyoruz bir eğitim öğretim hayatımız var. Eğitim hakkımız var!!!
         En temel haklarımızı korumak bizim elimizde insan olmak kadar bu hakları korumak da önemlidir. Kimse haklarınıza istismar edemez siz izin vermediğiniz sürece. Haklarınızı bilmek hiç de zor değil, kim olduğunuzu size verilen değerin ne olduğunu bilmek ve kendinizi önemsemek zor değil. Hakkınızı alın ve haklarınızı bilip ona göre kendinizi savunun. Siz insansınız, insan olmanın gereklerini yerine getirin. Unutmayın insan haklarını temel ilkesinde şu yazar: insanlar yapı bakımından aynı ve eşittir. Her hak kendine saygı gösterilmesini zorunlu kılar.


13 Aralık 2011  20:55:08 - Okuma: (481)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik