Yazı

İlçemizin ismi hakkında
İlçemizin ismi hakkında 

Özgür Aydoğan

Selçuk ismini kullanırken yaşanan aksaklıklar alttan alta sürekli tartışılan fakat bir türlü yüksek sesle ele alınmayan sorunlardandır.

İlçemizin eski isminin kim tarafından neden değiştirildiğini araştırmadım, tahmin etmesi zor olmadığı gibi asıl konuda bu değil zaten. Daha önce tabu olan ve üzerine konuşmaya korkulan bu konu ilçemiz için önemlidir ve konuşulmalıdır.
 
Yaşanan sıkıntılar
Konya Selçuklu ile ilçemiz sık sık karıştırılıyor ve Efes isminin gölgesinde kalıyoruz. Dünyada turistlik bir yıldız olan ilçemizi yurt dışında hatta ülkemizde dâhil ismiyle tanımayan çok sayıda insan var. Her seferinde ilçemizi tarif etmek zorunda kalmak, “Efes veya Kuşadası” yakınında gibi örnekler vermek oldukça üzücü bir durum. İlçemizde olan tarihi ve arkeolojik alanların ve hatta bazı önemli otel ve tesislerin Kuşadası ilçesinde gibi tanıtmaları gelinen durumun vahimliğini anlatmaya yeterlidir. Uluslararası Gps yazılımlarında, hava tahmini yapan sitelerde ve bazı haritalarda Ayasuluk ismi güncel olarak kullanılmakta, resmi kurumlar dâhil zaman zaman Efes –Selçuk ismini tercih etmekte iken bu konunun gündeme alınmaması büyük eksiklik olur.
 
İsim ne olmalı
İlçemizin isminin tartışmaya açılması bütün ilçe insanı ve esnafımız açısından önemlidir, bütün sivil toplum kuruluşları bu konuya sahip çıkmalı ve birlik beraberlik içerisinde karar verilmelidir. Hiç şüphe yok ki bu değişim kolay olmayacak fakat ne kadar zor olursa olsun bazı adımları atmazsak yerimizde saymaya devam edeceğimiz bir gerçek. İlçemizin ismi hakkında örnekler verip kafa karıştırmak istemem. Benim amacım yukarıda saydığım veya sayamadığım sıkıntılardan kurtulmak ilçemizin ve insanımızın hak ettiği gibi tanınmasına katkıda bulunmaktır. Kim bilir belki de bu değişim ilçemizde bir yenilenme ve gelişime de vesile olacaktır.
 
İlçemiz daha iyisini hak ediyor
Genelde olduğu gibi bu konuda siyasi malzeme yapılmak istenebilir veya tartışılıp farklı taraflara çekilip sonrada unutturulabilir. Ne olacağını bilemem fakat ilçemizin kaderinin hükümetlerin veya yerel yönetimlerin elinde olmadığını biliyorum. Bizler kararlılıkla sorunlarımıza sahip çıkarsak yaşadığımız ilçeye yeterince emek verirsek hiç şüphe yok ki her konuda muaffak oluruz. Kendi kaderimizi belirleyecek gücümüz, irademiz ve deneyimimiz var fakat asıl soru şu; Yeterince istiyor muyuz?
 
Özgür Aydoğan
Selçuk Esnaf Odası
Yönetim Kurulu Üyesi

9 Kasım 2011  17:40:24 - Okuma: (1363)  Yazdır
İstatistik