Yazı

Adam Olmak
Adam Olmak 

Hüseyin Gül

Adamın biri vali olduğunda, babasını huzuruna çağırıp onu mahcup etmek istemiş; “Sen bana adam olamazsın demiştin ama bak ben vali oldum” Babası da; “Ben sana vali olamazsın demedim ki, adam olamazsın dedim” diyerek hak ettiği cevabı vermiş.

Vali olmakla, adam olmanın farkının ne olduğunu bilmeyen okuyup yazmış insanlarımızın cehaletini gösteren güzel bir fıkra.
Makam sahibi olurlar, milletvekili, bakan ya da başbakan olurlar ama ne kadar adam olduklarını, ne yazık ki bilmezler. Makam sahibi olmakla adam olmanın farklı olduğunu da bilmezler. “Adam Olmak” nedir? Her adam nasıl başbakan olamıyorsa, her başbakanın da adam olamayacağı elbette mümkündür. Asıl zor olan, bakan, milletvekili ve başbakan olmanın yanında “Adam Olmak” tır. “Adam Olmak” nasıldır bilinmediği için, makam sahibi olunca da adam olunduğu zannedilir.  “ Bak işte, adam oldum” diye, önünüze gelene hava bassanız, fırça atsanız da, günü geldiğinde layık olduğunuz yere iner ve “Attan Düşmüş” gibi olursunuz.
                                                                          *
Sayın Tayip Erdoğan’ın, Ulusumuzun kurtuluş gününde, 29 Ekim Cumhuriyet Törenlerini iptal etmesini, temsil ettikleri milli iradeye saygısızlık olarak düşünüyoruz. 29 Ekim bir eğlence günü olmaması nedeniyle, anma törenlerinin iptal edilmesinde, Van Depremi acılarının neden gösterilmesi, akla uygun düşmediği için inandırıcı da olmamıştır.    
Deprem yaralarının gerektiği gibi sarılamadığı, o insanlara yeterli desteğin verilememesi nedeniyle ortaya çıkan eksikliğin üstünü örtmek için, böyle bir tutum izlenmiş olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca, siyasi çıkarları peşinde koşan Kürt politikacılarına ve laiklik karşıtı din istismarcılarına göz kırparken, Cumhuriyet Aydınlarına da gözdağı verilmiş oluyor.
Ne yazık ki, Sayın Erdoğan’ın bu tutumu, cılız ve göstermelik tepkilerle önlenemeyeceği artık bilinmelidir.
         Nedir bu suskunluğumuz. Korkunun ecele faydası ne?
          Sayın İnönü’nün meşhur sözünü hatırlayalım.
          “En az, onlar kadar cesaret sahibi olmamız gerektiğini” düşünüyorum.
 
Hüseyin Gül

31 Ekim 2011  01:58:48 - Okuma: (503)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik