Yazı

Van İçin Üzgünüz Ama Bu 29 Ekim’i Kutlamamıza Engel Değil
Van İçin Üzgünüz Ama Bu 29 Ekim’i Kutlamamıza Engel Değil 

Asil S. Tunçer

17 Ağustos 1999'da yaşanan 7,4 büyüklüğündeki depremin üzerinden tam 12 yıl geçti. Bu depremde devlet, enkaz altında kaldı.

Gerçek can kaybı hâlâ tam bilinemiyor. Resmi açıklamaya göre 17 bin 840 kişi öldü. 43 bin 953 kişi yaralandı. 505 kişi sakat kaldı. 285 bin 211 konut, 42 bin 902 işyeri hasar gördü. 
 
Tarih 23 Ekim 2011. Van ve Erçiş ilçesinde deprem faciası. Şimdilik bilanço 575 ölü, 2 bin 608 yaralı. Milletçe hepimiz çok üzgünüz. Yaşanan önceki depremlerden ders alınmadığını, gerekli kanun ve mevzuatları yapmayan yapsa da işletemeyen, denetleyemeyen devlet sınıfta kaldı. Bu binaları çürük yapanlar, göz yumanlar ve denetlemeyenler tam bir cinayet işlemekteler.
 
Burada söyleyecek çok söz var. 17 Ağustos’tan sonra 2.600 dava açıldı ama sadece bir kişi Veli Göçer tutuklandı. Bu depremde kaç dava açılacak ve kaç kişi tutuklanacak göreceğiz. Ölen öldüğüyle yaralı yaralandığıyla, sakatlandığıyla kalacak göreceksiniz. T.C. Hükümetleri şimdiye değin tarihlerinde deprem konusuna gereken hassasiyeti göstermediler. Bundan sonra da göstereceklerini pek sanmıyorum. Çünkü işin içinde partizanlık, adamsendecilik ve kayırmacılık var.
 
Bu ülkede depremler hep olacak; keşke olmasa ama maalesef tam bir deprem ülkesiyiz. Bu zihniyet var oldukça da depremden zarar görme ve ölümler olacaktır şüphesiz. Şimdi asıl sorun bu sakat zihniyete başka bir sakatlık daha eklendi o da en büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamamak. Hiçbir şey bir ulusu kurtuluş ve bağımsızlığının akabinde hür iradesini kullanmasını simgeler bir kutlamadan alıkoymamalı.
 
Lakin zihniyet sakatsa yapacak bir şey yok; söyleyecek fazla söz de… Her şeye rağmen tüm üzüntülerimize rağmen en büyük bayramımız, 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’mız kutlu olsun.


29 Ekim 2011  01:11:04 - Okuma: (518)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik