Yazı

İptal Edilen Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarının Düşündürdükleri
İptal Edilen Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarının Düşündürdükleri 

Etem Kutsigil

Tarih 10 Kasım 1953. Atatürk’ümüzün naaşının Etnografya Müzesindeki geçici kabrinden alınarak, ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’e nakli töreni.

Cenaze alayı Ulus Meydanının 100 metre aşağısındaki TBMM’nin ikinci binasının önünden geçiyor. Ulusal matem gereği o gün Türkiye’nin her yerinde bayraklar yarıya indirilmiş. Fakat o ne? TBMM’nin bayrağı yarıya indirilmemiş. Bu durum merakla sorgulanmaya başlandı. Nasıl olur da Atatürk’ün nâşı geçerken bayrak yarıya indirilmemiş…
İlgililerden cevap, kısa zamanda geldi,
 
“TBMM’NDEKİ BAYRAK, ANCAK TÜRKİYE CUMHURİYETİ YIKILIRSA İNER.”
 
En sonunda bunu da gördük ve 88 yılda galiba ilk defa CUMHURİYET BAYRAMI kutlamaları, yalnız Atatürk’ün heykeline çelenk koyma törenleriyle sınırlandı. Diğer bütün törenler iptal edildi.
Sebep Van depremi!
 
İtiraf etmeli ki bu deprem ve oluşturduğu can ve mal kayıpları, en duygusuz olanların bile yüreğini sızlattı. Dinimize göre deprem Allah’tan ise de, Prof. Işıkara’nın da belirttiği gibi, “Deprem öldürmez. Kayıplar, oy için kaçak inşaatlara göz yuman Devlet ve Belediye ilgililerinin para kazanma hırsı, malzemelerden çalan müteahhitlerin yüzünden, aldığı evin depreme dayanıklı olup olmadığına bakmadan satın alan bilinçsiz, cahil alıcıların yüzündendir. Yine de içimiz yanıyor. Allah sabır, başsağlığı ve dayanma gücü versin.
Fakat;
Kuruluş Bayramları, Ülkelerin varlıklarının sebebi, bağımsızlıklarının göstergesi, askeri gücünün sergilendiği, sosyal dayanışmasını simgelendiği gurur günleridir.
Bu bayramların eğlence unsuru ikinci planda kalır. Ulusal duygusu ağır basar.
Ne var ki, her gün artan bir ivmeyle bu ULUSAL DUYGU kimileri tarafından sürekli olarak törpülenmektedir.
Son siyasal gelişmelerin ışığında bu iptalin gerekçesini yorumlayalım. Van depreminde Kürt vatandaşlarımızın çoğunlukta olduğu göz önüne alındığını farz edelim. Göz ardı etmeyelim ki, Cumhuriyet Bayramı Türkün ve Kürdün müşterek bayramıdır. Çünkü bu bayram olmasaydı, Irak, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, yani Kürt nüfusunun çok olduğu yerler yıllarca İngilizlerin ve Fransızların sömürgesi olacaktı. Bu yüzden, Cumhuriyet Bayramı, onların da bayramıdır.
29 Ekim 2011 tarihinde gördüğümüz şu ki, ülkemizde TÜRK VE ATATÜRK İLKELERİ birçok siyasimize batmaktadır. Bu siyasilerin bir kısmında Türkiye’mizin günden güne Bir İSLÂM CUMHURİYETİNE DÖNÜŞTÜRME EĞİLİMİ,        bir kısmında ise DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU’DA KÜRT AĞIRLIKLI BİR YÖNETİM arzulanmaktadır.
 
Bu arada da aceleye getirilmek istenen tüm tarafların ortak görüşünü ortaya koyacak “Sivillerin yaptığı Yeni bir Anayasa” için çalışmalar başlamıştır.  
Bayram törenlerinin iptalinin arkasında, bu çalışmalar için Kürt ayırımcılığı yapanlara sıcak gözle bakan partiyle (!) ilişkilerde yumuşak bir ortam oluşturmak amaçlanıyorsa, Anayasa görüşmelerin daha nelere gebe olduğunu yakında göreceğiz.
Sön söz; Van depreminin ardından geçit törenlerinde dansöz oynatılmayacaksa,
HİÇ BİR GEREKÇE CUMHUİYET BAYRAMI TÖRENLERİNİN İPTALİ İÇİN GEÇERLİ BİR SEBEP OLAMAZ!!!

29 Ekim 2011  01:05:21 - Okuma: (479)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik