Yazı

Selçuk Esnafı Kime Rakip?
Selçuk Esnafı Kime Rakip? 

Özgür Aydoğan

Selçuk Esnafı Kime Rakip?

Rakiplerimiz kim?
Esnafın rakipleri oldukça çetin ve menfaatlerini korumak konusunda oldukça uyanıklar. Uluslar arası şirketler, Türkiye’nin önde gelen zenginleri ve onlara bağımlı olan siyasetçiler. Ne yazık ki manzara pekte esnafın lehine değil. Ülkemizin zenginlikleri holdinglerin ve uluslar arası şirketler kazancına sunulurken küçük esnaf bu ticaretten payını maalesef alamıyor.
 
Ören yerlerindeki ticaretin ilçe esnafına “yansıması” ya da “yansımaması”
Bilindiği gibi Efes’e gelen ziyaretçi sayısı her sene çoğalarak önceki rekorunu egale etmektedir. Ocak - Haziran döneminde de tahmin edildiği gibi İzmir’in en çok ziyaretçi çeken yeri Efes oldu. Ne kırılan rekorlar nede Kuşadası limanına yanaşan dev gemiler Selçuk esnafına yeterince fayda sağlamamakta esnaf aradığını bulamamaktadır. Efes başta olmak üzere Selçuk ilçesinde bulunan arkeolojik ve doğal güzelliklerin ekonomik getirileri ilçe insanı ve esnafına nasıl yansır sorusuna beraberce bir cevap arayıp gerekli radikal değişiklikleri kararlılıkla uygulamaya koymalıyız.
 
Her sene aç-kapa
İlçemizde her sene sayısı yüzleri bulan esnaf işyerlerini kapatarak sezon başında yeniden işyeri açmayı denemekte bu durum ticari yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Çarşımızdaki birçok esnaf sürekli adres ve iş kolu değiştirmekte ve bu durum iş ve hizmet kalitesini düşürmektedir.
 
Nerede hata yapıyoruz?
Kısır çekişmeler, küçük hesaplar, adam kayırma, hemşericilik, itaat etme, korku. Bunlar sizlere tanıdık geliyor mu? İyileşmek istiyorsak ilk önce hasta olduğumuzu kabul etmeliyiz. Kimse birilerinin gelip Selçuk ilçesini bir anda değiştireceğini sanmasın, ilçemizi değiştirecek olan bizleriz. Başkalarının işlerini yapmak yerine kendi işimizi düzgün yaparsak, fiyat konusunda tutarlı olursak, iş ahlakına yani Ahi geleneğine uygun davranırsak neden olmasın. “Kaymakamlık nerede”, “Belediye yapsın bu işleri”, “Esnaf odası ne iş yapıyor” gibi sözler bu güne kadar bir şeyi değiştirmedi ve değiştirmeyecekte. Birlik ve beraberlik içinde ilçemize sahip çıkalım bizim olanı başkalarının kullanmasına izin vermeyelim.
 
Sonuç
Resmi kurumlar ve odaların görevleri bellidir. Siz mutlu olasınız diye görevleri olmayan bir işi durup dururken yapmazlar, Sizlerinde bildiği gibi daha önce Motosikletlerin çarşıya girmesi vb. konularda defalarca Kaymakamlık, Belediye ve diğer bazı kamu kurumlarıyla karşı karşıya geldim. Gerçekleri çok dikkatle ve rencide etmeden paylaştığımda bile tanıdıklarım dostlarım ayağa kalktı ve tepki gösterdiler. Herkese mavi boncuk dağıtıp otursam tabi ki rahat ederim fakat öyle yapmadım. Doğru bildiğimi yazdım, yazmakla kalmayıp uyguladım ve mutlaka bu yapılanlar bir şekilde yerini buldu. Bu ilçe için herkes elini taşın altına sokmalı, “sen git ben geliyorum” diyerek başkalarını ile sürerek hiçbir şey değişmeyecek.
 
 
Özgür Aydoğan
Selçuk Esnaf Odası
Yönetim Kurulu Üyesi


15 Ekim 2011  01:56:53 - Okuma: (421)  Yazdır
İstatistik