Yazı

Selçuk Festivali ve Sanat Sokağı
Selçuk Festivali ve Sanat Sokağı 

Hüseyin Gül

Uluslar arası Selçuk-Efes Festivali’nin sona erdirilmesinden sonra ara ara festivaller yapıldıysa da, istenilen şekilde kültür içerikli olmadıkları gibi, bunlara süreklilik de kazandırılamamıştır.

               6 ve 8 Eylül 2011, üç günlük süre içinde el işi çalışmaları ve müzik etkinlikleriyle birlikte Selçuk Kurtuluş Şenlikleri’ni de kapsayan bir festival düzenlendi.
               Belediyemizin Halkla İlişkiler ve Kültür İşlerine yeni alınmış gençlerimizi gördük. Ve bu gençlerimizin, festivalin hazırlanması ve devamındaki içtenlikli çalışmalarına yakından tanık olduk. Kaçınılmaz olarak, festival ile ilgili haklı ya da haksız olduğuna bakılmaksızın eleştiriler yapılacaktır. Festivalin hazırlanmasına katkı koyan ve özellikle görevli gençlerimiz morallerini bozmadan ve her türlü eleştiriye karşı kendilerini önceden hazırlamalıdırlar. Ayrıca, yapıcı eleştirileri de benimseyip yeni deneyimlere açık olmalıdırlar.
                Belediyemize yeni alınan bu gençlerimizin sosyal ve kültürel yapılarıyla, girişimci dinamiklere sahip olduklarını gördük. Ne var ki kendilerine yeterli destek verildi mi bilemiyoruz. Belki de ilk defa bir festival düzenliyorlardı ve yeni olduklarından ne yapacaklarını fazla bilmiyorlardı. Belki de çalışmalar çok aceleye getirilmişti. Ne şekilde olursa olsun, kültürel konularda böylesi içtenlikli çalışmalarıyla, emek verdikleri için kendilerini kutluyoruz.
                Sayın Belediye Başkanımızın, bu şekilde duyarlı ve yetenekli insanlara, belediyenin kültürel hizmetleri açısından ne kadar ihtiyacı olduğunu tahmin edebiliyoruz.
                Gerici siyaset neden heykellerin başını koparır, ressamları sevmez, müzisyenlerden hoşlanmaz.
                Gerici siyasetin, çıkarcı anlayışlarının önündeki en büyük engel nedir?
Bilimsel, evrensel kültürü içeren her türlü gelişimlerdir.
Bireysel ve toplumsal yaşamı insani açıdan destekleyen kültürel etkinliklerdir.
                Ayrıca; sol düşüncenin temsil edildiği parti örgütlerinin, kendi tabanını genişletip, etkin olabilmeleri ise, gerici siyasetin tam aksine, bu kültürel gelişmelere ve etkinliklere kesinlikle ihtiyacı vardır.
                Belediye yetkililerine iyi niyetli bir önerimiz olacaktır.
                - Deve güreşleri festivaline verilen emeğin ve masrafların, sosyal demokratlar adına siyaseten hiçbir getirisi yoktur. Olamaz da. Çünkü kültürel değildir. Tam aksine zararı olduğunu düşünüyoruz. Develerin birbirlerine dalaşıp, itişerek güç göstermelerinin, davullu zurnalı eğlenceli bir hale getirip, kültürel bir etkinlik olarak gösterilmesini doğru bulmuyoruz. Böylesi etkinlikler geleneksel, tutucu siyasetin işine gelebilir. Bize göre toplumsal olsa bile insani değildir. Toplumsal reflekslerimizi olumsuz yönde etkiliyor. İnsanların kavga, dövüş, üstün gelme duygularını besliyor ve onları tahrik ediyor. Bu konuda bahis bile oynayabiliyorlar. Eskiden, burnu halkalı ayı gezdirenler vardı. Şimdi görülmüyorlar. Horoz dövüşleri de öyle. Deve güreşleri de günü geldiğinde kesinlikle kalkacaktır. Ben lütfen diyorum ve şimdiden kaldırılmasını öneriyorum. Çok kimsenin benim gibi düşündüğünü de biliyorum.
                 Sanat Sokağı’nı geliştirelim. İnsanlarımızın, özellikle gençlerimizin sanatsal yeteneklerini, ilçemizin kendi potansiyeli içinden alıp, iç dinamikleriyle birlikte onların gelişmesini sağlayacak uygun bir ortama taşıyalım.
                 İlçemizi, daha geniş çapta ve daha nitelikli yeni, yeni festivallerle buluşturup, kültür kenti haline dönüştürmek, yönetimlerin olduğu kadar, hepimizin bireysel sorumluluğu içinde olduğunu bilmeliyiz.
                 Öyle inanıyorum ki, siyasetin sol düşünce tabanı, kültürel etkinliklerle gelişmesini sağlayacak ve karşıt düşünce, İlçemizde gerilemek zorunda kalacaktır.
 
Hüseyin Gül

28 Eylül 2011  22:53:46 - Okuma: (596)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik