Yazı

Efes Alan Yönetim Planı Hakkında
Efes Alan Yönetim Planı Hakkında 

Özgür Aydoğan

Efes Alan Yönetim Planı Hakkında

Alan yönetimi
Alan Yönetimi İle Anıt Eser Kurulunun Kuruluş Ve Görevleri İle Yönetim Alanlarının Belirlenmesine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 4. Maddesi incelendiğinde Efes’in Alan Yönetim Planı için örnek bir bölge olduğu açıkça görülmektedir. Efes Alan Yönetim Planı hakkında yazılması ve paylaşılması gereken çok fazla konu olmasına karşın biz diğer kısımları uzmanlarına bırakarak bu plana esnaf gözüyle yaklaşmaya çalışacağız. Hiç şüphe yoktur ki Efes Alan Yönetim Planı Selçuk için bir hayalin ete kemiğe bürünmesidir. 
 
Selçuk esnafı
Selçuk esnafı uzun zamandır Efes’in ticari hareketliliğinin ilçe esnafına yeterince yansımamasından şikâyetçi olmakta fakat maalesef şikâyet ve yakınmalar sözde kalmaktaydı. İlçemizin çıkarlarını savunmak konusunda tam anlamıyla birlik sağlanamıyor, ilçemizi olumsuz etkileyen kararlar peş peşe geliyordu. Yaşanan olumsuz gelişmeler bizlere gösteriyor ki sahip çıkmazsak Efes bizim olmaktan çıkacak ve küresel şirketlerin eline geçecektir.
 
Birlik ve beraberlik
Alanın korunmasında ve değerlendirilmesinde kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, alanda mülkiyet hakkı bulunanlar, gönüllü kişi ve kuruluşlar ile yerel halkın işbirliğinin sağlanması hayati önem taşımaktadır. Öncelikle bu plana önderlik eden Selçuk Belediyesine ve Selçuk Belediye Başkanı Sayın H. Vefa Ülgür’e teşekkür eder zaman zaman eleştirdiğimiz başkanımızın bu konuda yanında olduğumuzu bildiririz.
 
Daha fazla konuşmak
Bu güne kadar kimse kimsenin düzenine laf etmedi fakat 2011 yılındayız. Dünyada turistlik merkezlerin durumu ortada, gezen gören herkes biliyor ki Selçuk ilçesi hak ettiği yerde değil. Daha fazla konuşup yapıcı öneriler ile birbirimizi tetiklemeliyiz, alınganlığı ve bana kimse dokunmasın mantığını bir yana bırakıp ilçemizi hak ettiği seviyeye taşımalıyız. Ben kendi adıma söylüyorum; beni kim sever kim sevmez umurumda bile değil, kimseyi üzmek kırmak istemem ama olana bitene kör bakmak da bana yakışmaz. Esnafımız hasbel kader benimde içinde bulunduğum yönetime oy atmış ve bizi seçmiş, susmak kafayı eğmek bize yakışmaz. Ona laf etmeyim, bunu görmezden geleyim mantığı ile gidersek Selçuk ilçemizde ot bile bitmez.
 
Son söz
Kimseye çamur atmadık, ince düşündük, gönül kırmaktan kaçındık, haksız eleştiri yapmamaya özen gösterdik, hatta eleştiriden çok öneri ve paylaşımda bulunduk. Buna karşın hala alınganlık gösteriliyorsa yapacak bir şey yok. Her kurum kuruluş dostane ve dikkatli paylaşımlara açık olmalıdır. Gösterdiğimiz saygı ve itina anlaşılamıyorsa kimse kusura bakmasın, hiç kimse ilçemden ve ülkemden önemli değil. Daha yaşanılır, daha bereketli, daha nezih bir Selçuk için herkes elini taşın altına sokmalı.
 
Özgür Aydoğan
Selçuk Esnaf Odası
Yönetim Kurulu Üyesi


28 Eylül 2011  00:28:33 - Okuma: (500)  Yazdır
İstatistik