Yazı

Selçuk ilçe merkezi ile ulaşımın geliştirilmesi
Selçuk ilçe merkezi ile ulaşımın geliştirilmesi 

Özgür Aydoğan

Efes ile Selçuk ilçe merkezinin ulaşım bağının yetersiz olduğu herkes tarafından görülen ve kabul edilen büyük bir eksikliktir.

Ayasuluk kalesindeki restorasyonun bitmesinden sonra açılmasını umduğumuz “Kale-İsabey Camii-hamam-Artemis ve Efes” arasında uzanacak yol benzeri ilçe merkezi ile Efes’i birleştirecek projelerin çoğaltılması son derece önemlidir. Bilindiği gibi yaz aylarında ilçemizdeki hareketliliğin artması ile beraber ulaşım için gerekli araçlar çoğalmakta sezon sonunda ise herkes kabuğuna çekilmektedir. Oysa ulaşım kesintisiz olarak sağlanmalı ve Efes ile ilçe merkezindeki ulaşım ne pahasına olursa olsun güçlendirilmelidir.
Ülkemiz ve dünyadaki turistlik merkezlerde her zaman ilgi gören Faytonlar Selçuk – Efes arasında da hizmet vermekte fakat tam anlamıyla verim alınamamaktadır. Faytonların estetik anlamda gelişmesi, sayılarının çoğalması, uygun bir hareket noktası belirlenmesi ve her vesile ile tanıtılmaları gerekmektedir.
İlçe merkezine yakın bir noktadan başlayan ve Efes yakınlarına kadar devam eden dutlu yolun bakımı yapıldığında, kesintisiz yürüyüş ve bisiklet yolu sağlanabilir buda ilçe ile Efes arasındaki bağın güçlenmesine oldukça faydalı olur.
Sık ve ucuz minibüs seferlerinin sağlanması da önemli bir konudur. Bu konuda söylenecek çok şey var fakat bu konu Şoförler Odasını ilgilendirdiği için üzerinde fazla durmamak daha uygun olacaktır.
Taksici esnafı da ulaşım açısından son derece önemli olmasına karşın herkesçe malum sorunlar nedeni ile bir türlü verim alınamamaktadır. Hepimizin bildiğini tekrar uzun uzun yazmaya gerek yok taksicilerin sorunlarını ve taksi kullanmak isteyenlerin sorunlarını bilmeyen yok zaten. Taksi duraklarının iyileştirilmesi iş hacminin artması için önemlidir. Bu şekilde devam edilmesi durumunda yakın bir zamanda kimse ilçe merkezimizden taksi tutmayacak ve imajımız daha da zedelenecektir. Bu konuda Şoförler Odasının önlem alması gereken konulardan biridir.
 
Özgür Aydoğan
Selçuk Esnaf Odası
Yönetim Kurulu Üyesi

14 Eylül 2011  13:23:42 - Okuma: (532)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik