Yazı

Saat Yine 03.02
Saat Yine 03.02 

Asil S. Tunçer

Bugün 17 Ağustos 2011, saat yine 03.02’yi gösteriyor. Türkiye o büyük acısını bugün yine yaşıyor.

Bu depreme çok tanıdık değilim açıkçası. Deprem olduğunda daha 4 yaşında bir çocuktum. Zaten depremin olduğu sıralarda annem ile yurtdışındaydım ama çevremden duyduklarıma göre deprem İzmir’de dahi hissedilmiş. En kötüsü ise Eskişehir’de, Erzurum’da, Şırnak’ta bile hissedilmiş. Oralar sallanmamış belki ama yüreklerde büyük bir zelzele olmuş. Tüm Türkiye aynı anda hissetmiş acıyı yüreklerde. Deprem sayısal verilere göre 45 saniye sürmüş güya, ben buna inanmıyorum. Bu depremin açtığı yara 12 senedir içimizde. Ve sonsuza kadar da içimizde kalacak.
 
Şöyle bir haber izlemiştim zamanımda, “Deprem Anında Çekilen Görüntüler” diye. O görüntüleri asla aklımdan çıkaramayacağım. Görüntüler tam şöyleydi: “10 bilemediniz 11 yaşlarında bir kız çocuğunun doğum günü ve kız dans ediyor ailesi ise kızı videoya alıyor. Kız pespembe giyinmiş, yan masada pastalar, çörekler. Bir anda dairenin tabanı çöküyor ve kızı içine alıyor. Kız saniyeler içinde görüntüden kayboluyor. Ve duyduğum o anne çığlığı…”. Sanırım o çığlığı tekrar duysam tekrar tanırım ve hiçbir zamanda aklımdan çıkmayacak o çığlık. Düşünsenize, siz mutlu mesut otururken bir anda bir zelzele geliyor ve sevdiklerinizi sizden saniyeler içerisinde çalıyor.
 
Aklımdan çıkmayan birkaç görüntü daha var aslında. Enkazdan çıkarılan insanlar ve onların o halleri. O insanların oralardan çıkarılışları, kiminin haftalar sonra bulunabilmesi, belki de kiminin bulunamadığı için enkaz altında can vermesi hemen akla insanın ne kadar aciz bir canlı olduğunu getiriyor aslında.
 
Depremin sayısal verilerine şöyle bir göz attığımızda ise 17 bin küsur ölü olduğunu görüyoruz. Bunlar resmi veriler. Belki de daha fazla. Ama sizce bu bir tesadüf mü? 17 Ağustos gecesi ve resmi olarak 17.480 ölü… Geçen sene yayınlanan bir raporda ise ölü sayısının 18. 373 kişi olduğu düzeltiliyor. 48.981 yaralı, 505 sakat, 96.796  yıkılmış konut…
 
Tüm Türkiye 17 Ağustos 2011 günü yine Gölcük depremi için ağlıyor.
 
Hepimizin tekrar tekrar başı sağ olsun.
 
(Not: Yazı oğlum Ali Rıza Tunçer’e ait olup benden önce davranarak okuduğunuz yazıyı kaleme almış. Ben de aynı ana fikre sahip bir yazı hazırlamak yerine benzer duygularımı anlatan bu yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Yazının yayınlandığı platforma gidip orijinalini okumak için ilgili linki lütfen tıklayınız… http://neyinkafasi.com/saat-yine-03-02/)

17 Ağustos 2011  20:24:38 - Okuma: (457)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik