Yazı

Otobanlarda Nakit Gişeleri Sorunu
Otobanlarda Nakit Gişeleri Sorunu 

Asil S. Tunçer

Otobanlardaki Nakit Gişelerinin Kaldırılması Ülkemize Araçlarıyla Gelen Turistleri Çok Mağdur Ediyor...

OTOBANLARDA NAKİT GİŞELERİ KALDIRILDI      
Karayolları Genel Müdürlüğü, otoyol ve köprü geçişlerinde 1 Temmuz 2010 tarihinden geçerli olmak üzere paralı geçişi kaldırdı. Uzun zamandır gündemde olan bu uygulama yaklaşık 1 yıl önce uygulamaya konuldu.
 
BU UYGULAMANIN AMACI NEYDİ?
Köprü ve otoyol geçişlerinde sürücülerin zaman kaybını önlemek, trafikte akışı sağlamak ve kuyrukları azaltmak amacıyla geçişler sadece OGS ve KGS ile yapılacak. 
 
HABERSİZ UYGULAMANIN MAĞDURLARI…
Uygulamadan haberi olmayan bazı sürücüler, gece yarısından sonra gişelerin önünde beklemek zorunda kaldı. Sürücüler, gişelerdeki OGS ve KGS satış noktalarına başvurarak geçiş yapabildi. Gişelerde beklemek zorunda kalan sürücüler, uygulamanın yeterince duyurulmadığını iddia ederek yetkililere tepki gösterdi. Gece yarısından önce otoyola giriş yapan sürücüler için ise çıkış noktalarındaki nakit gişeleri sabah saat 08.00'a kadar açık kaldı. Daha sonra bu gişeler de kapatıldı. Gişe görevlileri ise OGS ve KGS satış noktalarında görevlendirildi.
 
HER ARAÇTA OGS veya KGS MEVCUT MU?
Bilgimize göre, o gün itibariyle toplam 7 milyon 100 bin OGS ve KGS abonesi bulunuyordu. Peki, otobandan yararlana araç sayısı ne kadar? Bunun en az 100 katı. Bugün bile hala OGS’si olmayan ve hatta KGS lazım değil diye almamış araç sürücüsü mevcut.
ABONELİK İŞLEMLERİ İÇİN BANKA HESAP GEREĞİ
OGS abone işlemleri için; Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank ve Garanti Bankası, KGS hizmetleri için ise bunlara ilave olarak Halk Bankası ve Bank Asya tarafından hizmet veriliyor. OGS veya KGS abonesi olmayan otoyol kullanıcılarının gişelerde yaşanması muhtemel sıkışıklıkta mağdur olmamaları için ilgili bankalara müracaat ederek OGS veya KGS abonesi olmaları gerekiyor.
 
CEZAİ MÜEYYİDE KORKUNÇ: KAT KAT PARA CEZASI
OGS veya KGS abonesi olmadan otoyolu kullanan sürücüler, kullandıkları otoyolun en uzak mesafe ücreti ile birlikte 10 katı idari para cezası ödeyecek. Gündüz saatlerinde 20 TL kart alarak sorunu çözebilirsiniz. Misal İzmir-Selçuk kullanan bir turist dönüş de dâhil ¼’ünü harcayabilir.  
 
BANKA TALİMATLI 30 TL KGS İLE CEZADAN KURTUL
Kaçak geçiş yapılan tarihten itibaren 10 gün içinde OGS veya Kredili KGS abonesi olmaları halinde bu cezaları iptal ediliyor. Bunun için bir bankadan KK’na bağlı KGS alıp 30 TL yükleme yaptırtmak durumundasınız. Dönüşte de kullandığınızı varsayarsak 25 TL kartınızda yüklü kalır yani zararınızadır.
 
DOLUM İŞLEMLERİ BELLİ NOKTA VE SAATLERDE
Karayollarınca yapılan TCK-KGS kart satış ve dolum işlemleri, İstanbul Çamlıca-Ankara Akıncılar istasyonları ile trafiği yoğun bağlantı yollarındaki gişe alanlarında yapılacak. Nakit KGS'li kartlarda nakdin bitmesi nedeniyle sürücünün mağdur olmaması için, kredi kartıyla irtibatlı kredili KGS kartının kullanılması tavsiye ediliyor.
 
NE GETİRDİ?
Otoban kullanan veya potansiyel kullanacak olan araç sahipleri, sürücüleri bu kartlardan edinmek durumunda kaldılar. Alınan kartlara ilk etapta 30 TL yükleme kart hamillerine peşin ödeme yükü, devlete ise ek kazanç getirdi.
 
NE GÖTÜRDÜ?
Zorunlu olmayan otoban kullanmadı, kullanmamaya gayret etti. Kullanacak olan ise çare bulmak için ömrünü tüketti ya da olmadık çare üretti. Uygulama bir kereye mahsus otoban kullanacaklara bu kolaylıktan etti. Sık kullanmayanları teşvik edeceğine tamamen men etti.
 
ARACIYLA GELEN TURİSTE İŞKENCE
Bırakın kendi mağdur olan insanımızı bir yana ülkemize kendi araçlarıyla gelen turistlere türlü işkence etti. Geri dönerlerken kapıda vergi borcuyla karşılaştıklarında çıkış yapmak için cezalı ödeme yapmak zorunda bırakıldılar. Hem kuyrukta bekleştiler hem de yolda eğleştiler. Türkiye’ye tekrar gelmek yerine böyle saçmalıklar yaşatmayacak bir ülke için sözleştiler.
 
NE ÇOK KÜFÜR YEDİK ALLAH BİLİR
Geleceğe dönük kaybettiğimiz turist ve turistik kazanç bir tarafa neslimize yapılan muhtemel hakaret ve aslımıza yapılan olası küfür de sanırım daha kötüsü. Ayrıca adamın tatilini zehir ettiğimiz için de herhalde hayatı boyunca ne zaman konu açılsa ve olayı hatırlasa kulaklarımızı çınlatacağını da tahmin etmek zor değil.
 
YETKİLİLERE SESLENİYORUM
Karayolları Sayın Yetkililerine bir rehber olarak çok açık mesajım şudur: Ülkemize kendi aracıyla gelen turistin rahatı ve mutluluğu bizim turizmimizdeki amentümüz olduğuna göre bu uygulamanın tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bir yıldır mağdur ettiklerimiz ve kaybettiklerimizi geçtim en azından bundan sonrakileri kazanalım.
 
Lütfen!


8 Ağustos 2011  01:15:44 - Okuma: (912)  Yazdır
İstatistik