Yazı

Atatürk'den mesaj var...
Atatürk'den mesaj var... 

İbrahim Becer

İki tür bela vardır malum olduğu üzere; birincisi gelir sizi bulur, ikincisini siz gider bulursunuz. Seçimler geldi geçti ama tantanası bitmedi, bitecek gibi de görünmüyor. CHP’nin tüm uyarılara rağmen hangi akla hizmetle yaptığı hala anlaşılamayan yanlış tercihleri sonucu kendi kendini kilitlemesini izliyorsunuzdur medyada. Demek ki bazen belayı siz arayıp bulabiliyorsunuz.

                Hayır, anlamadığım şu; BDP’nin Hatip Dicle ısrarına bir anlam verebiliyorum. Adamlar diyor ki, kendisi bizim için sembol bir isimdir, yıllarca hapis yatmıştır falan filan… Peki, Mehmet Haberal’ın CHP’nin kutsal, kadim tarihinde nasıl bir yeri var biri bana söylesin? Nasıl argümanlar geliştirmiş, ne gibi başarılı politikaların altına imza atmış bana izah etsinler Silivri’ye kazılan tünele bir kazmada ben vurayım. Anladığım kadarıyla kendisi klasik anlamda bir “solcu” bile değil. Eski Cumhurbaşkanı Demirel’in cilalayıp piyasaya sürmeye çalıştığı bir isim. Hatip Dicle’yle arasındaki en büyük farksa, Hatip Dicle, aslanlar gibi girip yatarken, Haberal’ın yatmamak için bin dereden su getirmesidir.
                Yeni CHP’nin bir diğer “solcu bile olmayan” parlayan yıldızı Süheyl Batum’u da dehşetle izlemekteyiz kitle iletişim araçlarından.Kendisinin de konuşmacı olarak katıldığı bir açık oturumu üslubuyla çileden çıkardığı yetmezmiş gibi, yıktı perdeyi eyledi viran. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, partisini ve kendisine güvenip oy veren on bir milyon seçmeninin başını nasıl bir belaya soktuğunun, daha doğrusu yazının başında ifade ettiğim gibi belayı nasıl çağırdığının farkına yavaş yavaş varmaya başladı. İki yol var şimdi önünde; ya paşa paşa gidip “vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü…” diye başlayan metni okuyacak (yemin demeyelim de daha fazla rencide olmasın arkadaşlar) ya da arkasında on bir milyon oy olmasına rağmen söz hakkı olmayan abuk sabuk bir yapı olarak ortalarda gezecekler.
                Böyle bir duruma CHP seçmeni ne der bilemem ama “Kasımpaşalı” duruşunun itiraz edeceğinden şüphem yok. Bir komplo teorisi olarak değerlendirebilirsiniz ama hiçbir şey yapmadan, yan gelip yatarak, bir yandan da maaşlarını alan vekilleri kendi seçmeni affetse de Başbakan’ın affedeceğini sanmıyorum. Ara seçimden bahsediyorum arkadaşlar. Kabine kurulduktan sonra “haydi ara seçime gidiyoruz” derseler siz asıl o zaman seyreyleyin yeni CHP’deki gümbürtüyü. Olmaz olmaz demeyin, kendisinden harıl harıl çalışıp proje üretmesi beklenen CHP devamsızlıktan tasdikname alabilir.
                Oysa ki bu iş hiç buralara gelmeyebilirdi. CHP ve onun sevdalıları biraz Atatürkçü olsalardı, sözde değil de özde Onun umdelerini benimseselerdi “darbeci” suçlamasıyla tutuklu bulunan adamları kurtarmaya kalkmaz, tükürdüğünü de yalamak zorunda kalmazlardı.
                Falih Rıfkı Atay’ın “ Çankaya” isimli bir kitabı var. Atatürk döneminde Çankaya’da olup bitenlerin, Atatürk’ün başından geçenlerin birinci elden anlatıldığı bir kitap. Orada okuduğum bir anektod gerçekten de ilgi çekici: Yakup Cemil İttihat ve Terakki’nin namlı silahşorlarındandır. Dünya Savaşının kaybedildiğini anlayınca darbe yapmaya karar verir. Planı basittir. Bab-ı âli’yi basacak, hükümeti devirecek, Sadrazam ve Harbiye Nazırını da azledecektir. Bu amaçla yandaş da toplar kendine. Harbiye Nazırı adayı da Mustafa Kemal.
                Fakat o devirlerde şimdiki gibi tolerans yok. Durumu haber alan Enver Paşa (ki kendisi de Yakup Cemil’le meclis basmıştır) tereddüt etmez ve bu darbe heveslisi arkadaşını kurşuna dizer. Olan bitenden sonradan haberi olan Mustafa Kemal’in sözlerini ben biliyorum da işine gelmediği için bilmezden gelip halâ maval okuyan arkadaşlar kulaklarına küpe yapsın: “…Yakup Cemil asılmış. Sebebi de ben başkomutan vekili ve Harbiye Nazırı olmadıkça kurtuluş yoktur, demiş. Dediğini yapmış bile olsaydı ben İstanbul’a gittiğimde ilk iş olarak Yakup Cemil’i cezalandırırdım. Eğer ben o ve onun gibiler tarafından iktidara getirilecek adamsam, adam değilim…”
                Bana bakmayın, ben demiyorum Atatürk öyle diyor…

4 Temmuz 2011  09:01:48 - Okuma: (518)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik