Yazı

Seçim Sonuçları Üzerine…
Seçim Sonuçları Üzerine… 

Yaşar Varış

12 Haziran Milletvekili seçimleri yapıldı. AKP yüzde 50 ye varan bir oy alarak oyunu arttırdı. Birinci parti oldu.

Böylece Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Hem iki dönem iktidarda kalacaksın, hem oyunu arttırıp üçüncü dönem yeniden iktidar olacaksın. Bu küçümsenecek bir durum değildir. Öncelikle AKP’li yöneticileri kutlamak istiyorum.
Evet, AKP iktidar olmanın avantajını acımasız bir şekilde kullanmıştır. Devletin bakanlıklarını, araç gereçlerini, besleyip büyüttüğü yazılı, görsel medyayı, bürokratlarını, “oy yoksa hizmet yok” şantajlarını, parasını kısaca amaca giden yolda ne varsa her şeyi kullanmıştır. Ama bunlar iki kişiden birinin oyunu almak için yeterli değildir. Burada muhalefet partilerinin de katkısı vardır.
CHP ise oyunu ve milletvekili sayısını bir miktar arttırarak seçimlerden karlı çıkmıştır ama beklenen başarıyı yakalayamamıştır.
Zaten bu haliyle daha fazla oy alması da beklenmemeliydi.
Alınan sonucu başarısızlık olarak nitelendirirsek bunun sorumlusu  kesinlikle genel başkan Kemal Kılıçtaroğlu değildir.
Kemal Kılıçtaroğlu kısa bir süre içinde olağanüstü bir çalışma örneği vermiştir. Ülkede gitmedik il, ilçe, bölge bırakmamıştır.
Parti organları ilk defa her konuda ayrıntılı projeler hazırlamış, ülkenin sorunlarını ve çözüm yollarını ayrıntılı bir şekilde kamuoyuna sunmuştur. Ancak hazırlanan projeler yeterince seçmenlere ulaştırılıp, anlatılamamıştır.
Burada en büyük görev parti örgütlerine düşmekte idi. Ama ne yazık ki CHP nin parti örgütleri- çok azını ayrı tutsak bile büyük çoğunluğu -sosyal demokrat bir anlayışla çalışmamaktadır, hantaldır,yıpranmıştır.
Parti programını, genel merkezin hazırladığı projeleri, halka anlatacak bilgi ve birikimden, enerjiden yoksundurlar.
Çok sayıda iyi niyetli partili kadınlarımız, gençlerimiz seçim sürecinde ellerinden geldikçe bir şeyler yapmaya çalışmışlardır. Ama bunlar yetmemiştir.
Çünkü insanlarımız seçimden seçime kapısına gelene değil, daha önceden tanıyıp, güvendiği kişilere, partilere oylarını vermektedir.
Ödemiş ilçe örgütünü ele alırsak; bu anlamda bir parti örgütlenmesi yoktur. partinin belde örgütleri sadece kağıt üzerinde vardır. Mahalle birimleri, sokak temsilcileri yoktur. Bunlarla eğitim çalışmaları yapılmamıştır.
Kadın kolları, gençlik kolları da aynı durumdadır.
Partinin çalışma grupları gibi, eğitim komisyonu, sağlık komisyonu, hukuk komisyonu, işçi komisyonu da yoktur.
Bunlar vasıtası ile insanların işleri takip edilmemekte, vatandaşlara yardımcı olunmamaktadır.
Sandık görevlileri bile bir araya getirilip bir eğitimden geçirilmemişlerdir.
Milletvekili adaylarından en yüksek verimi alacak şehir içi,şehir dışı organizasyonlar yapılmamıştır.Kimin nerde ne yapacağı,ne konuşacağı belirsiz  bir seçim süreci geçirilmiştir.
Parti örgütü içinde, parti ile belediye başkanı ve meclis üyeleri arasında tam bir uyum yoktur. Birinin olduğu yere diğeri gelmemekte, hatta birbiri ile konuşmamaktadırlar.
Böyle bir parçalı yapı ile seçimlerde başarı beklemek sanırım biraz hayal olurdu. Nitekim öyle de oldu.
Bu noktada eski genel başkan sayın Deniz Baykal’ın,geçen dönem bölge milletvekili olan sayın Kemal Anadol’un çıkıp  “Kemal Kılıçtaroğlu başarısızdır,istifa etsin,kurultay toplansın demeleri de ayrıca manidardır.
Öncelikle bu konuda en son konuşacak kişiler bunlardır.
Deniz Baykal, önce geçmişte kendi yaptıklarına ve bölgesine bakmalıdır.
Sayın Anadol da  önce,yapılan son seçimlerde neden hiç çalışmadığının,iki dönem onu sırtında taşıyan Ödemiş’e neden gelmediğinin  hesabını vermelidir.
CHP yeterince başarılı olamadı ise bunun nedenlerini kendi içinde aramalıdır. Seçmenleri suçlamakla bir yere varılmaz. Herkes parti içinde özeleştirisini yapmalı, aksayan yönlerini düzeltmelidir.
Gelecek hafta ne yapmalı sorusuna cevap arayacağım. Saygılarımla.15.06.2011

15 Haziran 2011  17:19:49 - Okuma: (719)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik