Yazı

Gürültü Kirliliği…
Gürültü Kirliliği… 

Yaşar Varış

12 Haziran seçimleri öncesi sokaklarda partilerin ve adayların seçim araçlarından çıkan seslerlerden durulmuyor.

Parti görevlileri bazen büyük otobüslerle, bazen küçük araçlarla partilerinin ve adaylarının övgüsünü yapmak için teknolojinin verdiği olanaklarla yüksek sesle seçmenlere ulaşmaya çalışıyorlar.
Ben bu çalışmalardan etkilenip de kararını değiştiren bir tek seçmen olduğuna inanmıyorum. Çünkü insanlar artık bu tür çalışmalara değer vermiyorlar.
Akşamları televizyonun karşısına geçip partilerin görüşlerini en yetkili ağızlardan zaten öğreniyorlar. Buna göre kararını veriyorlar.
Ayrıca seçmenler yaşadıkları gerçekleri, bunlara kimlerin neden olduğunu da en iyi şekilde biliyorlar.
Çoğu seçmen seçimlerde hangi partiye oy vereceğini az-çok kafasında belirlemiştir diye düşünüyorum.
Bu nedenle partilerin onca yakıt, emek, zaman harcayarak ve gürültü yaparak bu türden propaganda çalışmaları yapmalarını doğru bulmuyorum.
Geçtiğimiz yıllarda sayın kaymakamımız parti ilçe başkanlarını toplayarak ve bir anlaşma sağlayarak şehirde görüntü kirliği yaratan parti bayrak ve afişleri ile süsleme çalışmalarına son vermişti. Çok da güzel olmuştu.
Şimdi partilerimizin aynı duyarlılığı sesli propaganda çalışmaları için öneriyorum.
Çok sevdiğiniz türküler bile günde on kere dinlendiğinde sevimsiz hale geliyor. Hele bir de yüksek, gürültü niteliğinde bu ses size ulaştığınızda sevginiz nefrete dönüşüyor.
Ders çalışan öğrencilerimizi, hasta yatan insanlarımızı, duruşma yapan hâkimlerimizi, işyerinde çalışan memur ve esnafımızı rahatsız etmeye hiçbirimizin hakkı yok diye düşünüyorum.
Geçtiğimiz yıllarda yurt dışına gittiğimde bir seçim dönemine rastlamıştım Oralarda sokaklarda böyle bir çalışma söz konusu olmuyor. Afişler için özel panolar yapılmış, partiler eşit bir şekilde oraları kullanıyorlar.
Mitingler yapılıyor, liderler görüşlerini oralarda anlatıyorlar.
Televizyonlarda liderler veya parti yetkilileri bir arada uygarca tartışıyorlar.
Seçmen hangi partiye inanırsa o partiye oyunu veriyor.
Biz de uygar dünyanın bir parçasıyız diyorsak bu atadan kalma ilkel yöntemleri bir taraf bırakıp bilgi çağının nimetlerinde yararlanarak seçimlerimizi yapmalıyız.
Çağırım tüm siyasi partilerimizedir.
Çünkü gürültü kirliliği en az görüntü, hava, çevre kirliliği kadar insan sağlığına zararlıdır.
İnsanlarımızın temiz, sakin, sessiz bir çevrede yaşama hakkına saygı göstermeliyiz. Uygar topluma ve bize bu yakışır. 17.05.2011

17 Mayıs 2011  16:21:48 - Okuma: (1031)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik