Yazı

Futbol Sadece 90 Dakika Oynanan Bir Oyun Değildir
Futbol Sadece 90 Dakika Oynanan Bir Oyun Değildir 

Prof. Dr. Seyhan Hasırcı

Erkeğin egemen olduğu toplumlarda siddetin olmaması mümkünmüdür acaba?

Her geçen gün saygıdan yoksun bir toplum olma eğilimi içerisine itilen ve bu şartlar altında yetişen insanlar için de durum daha da zor gibi gözüküyor!  Nevar ki şiddete yönelik ortaya çıkan bu enerjinin pozitif yöne çekilebilmesi hala mümkün. 
Bu sorun ne daha önce çıkarılmış olan yasalarla önlenebildi, ne şu anda çıkan ve nede daha sonra da çıkarılabilecek yasayla mümkün olmayacaktır. Nedeni; Bilindiği üzere şiddetin canlı varlıkların var oluşlarından itibaren olduğunu, ancak ortaya çıkış nedeninin içinde bulunduğu şartlara bağlı bulunduğunu defalarca söyledik, bu söylem sadece benim fikrim değil, bu alanda çalışma yapan tüm bilim adamlarının ortak görüşü. Şiddet’i ancak şiddet’e neden olan sorunların belirli düzeyde karşılanması ve çözümü ve eğitimle mümkün olacaktır.
Burasa’da son Beşiktaş maçına ilişkin tüm olayları televizyondan izlerken çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Kuşkusuz, bu konuda en çok üzüntü duyan insanlardan biriyim. Ancak; benim gibi üzülen çok kişinin olduğunuda söylemeden geçemiyecem. Bu üzüntümün nedeni;  geçen yıl bu tarihlerde Bursa Barosu’nun düzenlediği “Futbol ve Şiddet” konulu panele katılmıştım ve oradaki gerek panelistlerin kalitesi ve gerekse panele katılan kişilerin kalabalık olması ve dolayısı ile dinliyiciler arasında Bursaspor taraftar derneklerinin sorumlularınıda görünce; bu ilimizde futbol sporunda şiddete yönelik bir olayın olacağına ihtimal dahi vermemiştim, ancak bu gün aynı fikirde degilim maalesef!
Bu panelde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’nu hukuktan sorumlu ve yeni şiddet yasasının mimarlarından sevgili Av. Yunus Egemenoğlu da vardı ve her zaman olduğu gibi o; bu şiddet yasası ile bu işi çözebileceklerini ısrarla savunurken, bende tam tersi olarak ısrarla şiddeti hiç bir şekilde yasalarla tek başına çözemiyeceklerini söylüyordum ve bu konuda hala ısrarla sözümün arkasındayım.
Sanırım; Yunus bey’de tıpkı daha önceki yıllarda, bir zamanlar Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterlik görevini yürüten ve şimdi hem Genel Sekreterlik ve hemde İkinci Başkanlık görevini yürüten saygıdeger Lütfü Arıboğan beyefendi gibi taraftarların çıkacak olan yasanın yanısıra, mutlak surette onların bir taraftan da eğitilmelerinin kaçınılmaz olduğunu konuşmalarında ifade ediyorlardı ve hala söyledikleri hafızalarımda duruyor. Öyle sanıyorumki futbolun bir yığın sorunlarının içerisince, daha bu soruna sıra gelmediğini ve bir türlü bu konuda eğitime başlıyamadıklarını tahmin ediyorum. Ama öyle  sanıyorum kiartık  zaman geldi ve hatta geçmek  geçmek üzere!
Bu sorun kuşkusuz tek başına sadece TFF nunun sorunu değildir, Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığımızın, İçişleri Bakanlığımızın ve dolayısı ile GSGM nin ve hatta TMOK ninde sorumlulugu altında olan bir sorundur ve tüm bu kurumlarla bu konuyu görüşerek paylaşmaya çalıştım ama ilginçtir sonuç kocaman bir hiç... ve hiçbir kurum bu sormluluğu tek başına yüklenmiyor.
Şimdi tüm yetkililerin şu öz eleştiriyi yapmaları gerekir; Milyonlar harcanarak futbolcu ve teknik adam alan ve bu kişileri beğenmediklerinde de yine bir o kadar daha para cezası ödeyerek geri gönderen kulüp başkanları; bir taraftan alacakları futbolculardan sadece kazanacakları paranın hesabını yaparken diğer taraftan satacakları futbolculardan elde edecekleri gelirlerle uğraşan yöneticiler acaba bu güne kadar taraftarlara ilişkin ne yaptınız ? Yada taraftarlarınızın eğitimine ne kadar önem verdiniz, bağlı olduğunuz federasyondan bu konuda ne tür bir yardım istadiniz ve karşılığında ne aldınız?
Acaba futbol bizler için sadece gol atmaktan ibaret 90 dakikalık bir oyunmudur yoksa 90 dakikanın öncesi ve sonrasıda varmıdır?
Hayır, Futbol; sadece ve sadece 90 dakikalık bir oyundan ibaret değildir! Bunun daha fazlası vardır! Bu fazlalıkları artık  düşünme zamanı gelmiştir ve geçmek üzeredir sanırım. Artık bu konuda biraz daha fazla duyarlı olmamız ve taraftar projeler bazında hiç zaman geçirmeden tüm diğer Dünya ülkeleri gibi eğitilme ve bu alanda örgütlenmeye başlamanın zamanı geldi, geçiyor bile  Bizden söylemesi !
Ancak şu bilgiyide sizlerle paylaşmak isterim Son günlerde Izmir ilimiz bu konuda çok duyarlı olduğunu ve Taraftar projesini (İzmirde bulunan tüm futbol takımlarını kapsayacak şekilde) Türkiye Futbol Federasyonu ile de ortak bir Pilot projeye olarak başlama hazırlığı içerisinde olduğunu ve bu nedenle İZVAK Başkanı Sayın Erdogan Tözge beyi buradan kulayarak tüm futbolseverlerle paylaşmak isterim      
 
Saygılarımla
Prof. Dr. Seyhan HASIRCI (UEFA Taraftar Experi)


9 Mayıs 2011  15:52:22 - Okuma: (427)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik