Yazı

Utanma Belasına
Utanma Belasına 

Sevgi Melek

Önümü kapattıklarını düşünüyorum çoğu zaman ailemin.

Çoğu zamanda cinsiyetimin. Bir çok meslek var ki hepsi sadece erkeklerin yapabilecekleri cinste. Ben bir kadın olarak o mesleği yapamazmışım. Bir de öyle bir tahrik etme var ki mesleğin adının içinde ‘erkek’ geçiyor. Yani kadın olsan da o mesleği yapsan ayıplarlar. Zaten her şey o ayıp bu ayıp bu şöyle bu böyle utanma belasına değil mi?
         En basitinden bellboy (bagaj taşıyıcısı), Türkçesi hiçbir zaman o mesleği yapan insanlar için kullanılmadı. O İngilizce kelimenin tam Türkçeye çevrildiğindeki anlam ‘çanta erkeği’ oluyor. Yani zorunlu o bagajı o çantayı yada taşınabilecek ellerinde ne varsa o bavulu erkeğin taşıması gerek. Bu kadar. Siz hiçbir otelde bagajcı kadın gördünüz mü? Ben bir turizmci olarak görmedim ve buna da bir hayli karşıyım diyebilirim.
         Tamamı ile bir dayatmadan başka bir şey değil bu durum. hadi onu da geçtim, ailemin çalışma ve iş konusundaki baskılarına ne demeli? Bırak çalışmalıyım ben, sen niye bana mesafe koyuyorsun ki, şu şehirde ancak çalışabilirsin ondan ötesi olmaz sen erkek misin ta oralara kadar gidip çalışacaksın ha? Bu nasıl bir bakış açısıdır arkadaş?
         Erkek mi gider bilmem kaç bin kilometreden sonraya? Bilmem kaç kilometreye kadar kadınlar geçebilir bilmem kaç kilometreden sonrada erkekler geçebilir mi deniyor? Ben öyle bir yazı hiç görmedim. Demek ki ben hep kadınların kilometrelerinde kalmışım.
         Başına bir şey gelir kadın başına neler yaparsın orda? Ee o zaman erkek yaparım başımı, 3 numaraya vurdurayım saçımı? Saçı uzun erkekler ne yapıyorlar acaba? Başıma bir şey gelse sanki burada gelmez mi?
         Benim sağlam ve saygın bir yere gelememem söz konusuysa eğer; bu düşünceler ve ailemin/ailelerin bu tutumundan kaynaklanmasından başka bir şey değildir. Ailelerinde bu tutumu (sözde) çevrelerinden aile içine söz getirmemek için, çevreye rezil olmamak için, çevrenin diline düşmemek için, yani kısaca çevre için yapılmaktadır. Bunlar da aynı bir gün gelecek olan misafire alınan pijama, nevresim takımı, çay bardağı, kahve bardağı seti, terlik, porselen yemek takımları gibi bir şey. Çevre bir şey demesin aileye diye bir gün aile kavramı da yok olacak, aile içindeki kız bireylerde teker teker daha çok kaçacaktır.


3 Mayıs 2011  10:38:55 - Okuma: (431)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik