Yazı

Seçimsiz Demokrasi Olmaz…
Seçimsiz Demokrasi Olmaz… 

Yaşar Varış

Geçen haftalarda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yazdığım yazının başlığı “Kadınsız Demokrasi olmaz” idi.

Bu günkü yazımın başlığı da ona benziyor.”Seçimsiz Demokrasi Olmaz”.
Toplumun yarısını oluşturan kadınlarımızın katılmadığı bir demokrasinin nasıl bir tarafı eksik ise,  önseçim yapılmadan belirlenen milletvekili adayları ile yapılan bir seçim de asla tam ve demokratik değildir.
Siyasi partilerimize milletvekili olmak için başvurular sona erdi. Aday adayları kendilerini tanıtan dosyaları ve başvuru paralarını parti genel merkezlerine teslim ettiler.
Şimdi parti Genel merkezlerinden sıraya alınıp alınmayacaklarını, sıraya alınırlarla hangi sıraya yerleştirileceklerini merakla bekliyorlar.
Ön sıralarda yer almak için kimi adaylar genel başkanla yakınlığına güveniyor, kimi araya adamlar koyuyor, kimi lacivert takımlarını giyip parti genel merkezinde yöneticilerin gözüne girmeye çalışıyor. Kimileri de bulundukları bölgedeki, parti örgütlerinden, sivil toplum kuruluşlarından, belediye başkanlarından referans yazıları almaya çalışıyorlar.
Ama bunların çoğu boşuna.
 Genel kanat ve geçmiş yıllardaki uygulamalar gösterdi ki her partinin tek bir seçicisi var. O da partilerin genel başkanları.
Durumu kurtarmak için bazı partiler ilkokul çocuklarını yarışmaya seçer gibi ”mülakat” dedikleri söyleşi yapıyorlar. Kimileri de benzer bir yöntemle göz boyuyorlar.
Sonuçta bölgenin vekilini o bölgenin insanları değil, parti genel merkezleri belirliyor.
Böyle olunca da seçilen milletvekilleri genel başkanların dizi dibinden ayrılmıyorlar. Bölgelerindeki insanların emrinde değil, genel başkan ve yakınlarının emrinde oluyorlar.
Bunun adı demokrasi değildir.
Demokrasinin olmazsa olmaz koşulu seçimdir.Bunun için de milletvekili adaylarını partinin üyeleri,veya delegeleri seçmelidir.Parti kongrelerinde önseçim delegeleri süs olsun diye mi seçiliyor?.
Eğer bir vatandaş milletvekili adayı olmak istiyorsa halkın karşısına çıkmalı, diğer adaylarla yarışmalı, bölge insanının çoğunluğunun desteğini alan aday partinin milletvekili adayı olmalıdır. Aday olmak isteyenlere bu fırsat verilmelidir.
Özel olarak bölgemizi ele aldığımızda yıllardır Ödemiş ve çevresi Mecliste yerel bir adayla temsil edilmemektedir. Bölgenin sorunları meclise taşınmamakta, bölgemiz genel bütçeden hak ettiği yatırımları alamamaktadır.
Parti Genel merkezlerinin atadığı adaylar mecliste bölge milletvekili olarak orada oturmaktadırlar. Ama bunlar gerçekte bölgenin vekilleri değil, genel merkezin vekilleridir. Adeta vekâletsiz iş görmeye çalışmaktadırlar.
Bölgelerini de nezaketen bayramdan bayrama uğramakta, hiçbir vatandaşı dinlemeden, başka bir bayramlaşamaya yetişeceğim gerekçesi ayrılıp gitmektedirler.
 
Bunun adı demokrasi değildir. 30.03.2011

30 Mart 2011  17:24:41 - Okuma: (968)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik