Yazı

AKP’nin gerçek yüzü görülmeye başlandı
AKP’nin gerçek yüzü görülmeye başlandı 

Yaşar Varış

AKP’nin uygulamalarına bu güne kadar pek ses çıkarmayan Avrupa parlamentosu ( AP) geçen hafta açıklanan raporunda birçok konuda AKP hükümetinin uygulamalarını eleştirdi ve gelişmemelerden kaygı duyduğunu söyledi.

Bunların başında BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ geliyor.
Raporda; Türkiye’de “ifade ve basın özgürlüğünün endişe verici biçimde kötüye gittiği” vurgulanıyor. Devamla “ basın özgürlüğünün demokratik toplumun olmazsa olmazı” olduğunun altı çizilip, hükümetten basın özgürlüğüne saygı duyulması çağrısında bulunuluyor.
Raporda; İnsan hakları ihlalleri ile ilgili kanıtları ortaya döken gazetecilere ve hükümeti eleştiren gazetecilere yönelik cezai soruşturmakların kaygı verici boyutlara ulaştığı belirtilerek “ düşüncelerin cezalandırılması insan hakları ve demokrasi ile bağdaşmaz” deniyor.
AP nun ikinci olarak üzerinde durduğu konu TÜRKİYE DE ADİL YARGILAMA   KOŞULLARININ OLMAMASI.
Rapor, makul sürede adil yargılama koşullarının yok edildiğini, “Ergenekon” ve “Balyoz” adı verilen davalarda şüphelilerin uzun süren tutukluluk sürelerinin infaza dönüştüğü belirtilerek bunun “adil yargılama ilkesine uymadığı” ve insanların yargıya olan güvenlerini sarstığı belirtiliyor.
Raporda ayrıca “Toplantı ve gösteri, örgütlenme özgürlüğüne” saygı duyulmadığı, bu haklarını kullanan insanlara aşırı şiddet uygulandığı belirtiliyor. Bu uygulamaların VRUPA İnsan hakları sözleşmesine uymadığı da belirtiliyor.
Ortadoğu Teknik Üniversitesi senatosu da yayınladığı duyuruda “basın ve Üniversiteler üzerindeki baskıyı” kınıyor. bu baskıların bir an önce kaldırılması isteniyor.
Senato bildirisinde “Düşünce ve ifade özgürlüğü demokrasilerin olmazsa olmaz koşuludur. Bu hakların hukuk düzeni ile korunması ve güvence altında olması gerekir” deniyor.
Aynı şekilde “Basın üzerindeki baskıları, düşünce, ifade ve bilimin özgürlüğüne müdahale olarak görüyoruz. Özgür basının ve Özerk üniversitesinin olmadığı bir düzenin demokrasi olmaktan çıkacağı endişesini taşıyoruz” deniyor
New York Times gazetesi de yayınladığı bir yazıda “son dönemde Türkiye’de çok sayıda gazetecinin tutuklandığını bunun “AKP iktidarının muhaliflerine göz dağı verme çabasının bir parçası” olduğunu belirtiyor.
Kısacası içeride muhalefet partilerinin sekiz-dokuz yıldır söylediklerini bir dönem AKP’yi koşusuz destekleyen dış güçler de söylemeye başladı.
Anladığım kadarı ile, AKP artık ülkeyi idare edemez duruma geldi. İçeride ve dışarıda insanlar AKP nin gerçek yüzünü yavaş yavaş görmeye başladı.
Hadi hayırlısı. 16. 03.2011

16 Mart 2011  19:33:28 - Okuma: (999)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik