Yazı

Futbol ve Siyaset
Futbol ve Siyaset 

Prof. Dr. Seyhan Hasırcı

Her şey GS’ın Türk Telekom Arenasının açılışı ile başlamadı hiç kuşkusuz! Hatıralarınızı zorlarsanız; İspanyanın Franco’su Futbolu çok severdi ve ‘bana yüzbinleri içerisine alan stadları yapın bu insanları yıllarca uyutarak yönetebilirim demişti’! Pekte haksız da değildi nitekim!

Böylesine delicesine ilgi duyulan bir sporun, bu kadar taraftarı peşinden koşturması hiç kuşkusuz siyaset adamlarının her zaman ilgi odağı olmuştur ve bu olguyu ya kendi amaçları dogrultusundana kullanmışlardır ya da kullanmaya çalışılmışlardır!
 
Ülkemizde Futbol sporunun gelişmekte olduğunu ancak çok çarpık bir şekilde geliştiğini söyleyebiliriz, bu durum farklı olsaydı bu gün futbol sporunda ve stadlarda yaşadıklarımızı sanırım yaşamazdık sanırım.
 
Bunların neler olduğunu kısaca sıralarsak;
 
Futbol alanlarındaki şiddetin her geçen gün tırmanarak artması, buna karşılık taraftarlara karşı çıkarılması planlanan yeni şiddet ceza yasası!
 
Ülkemizde özelliklede üst liğlerde çalıştırıcılık yapan yabancıların sayısının çok sayıda olması, dolayısı ile kendi teknik adamlarımıza az önem verilmesi!
 
Yine ülkemizde üst düzey kulüplerde top koşturan sporcuların daha çok yabancı sporcularla doldurulmaya çalışılması, dolayısı ile kendi çocuklarımıza önemin azalması bizleri tembelleştirdiği gibi, hazıra konmanın getirdiği zararları gördükçe (ve daha uına benzer bir çok madde sayabiliriz)  bu yargıya varmamak mümkün degil gibi!
 
Sonuç olarak hep söylediğimiz bir söylev vardır; Bir ülkede; sporcusu, hakemi, teknik adamı, stadları, güvenliği ve seyircisinin kalitesini belli bir yükseklikteki çıtasının üste taşıyamadığımız sürece gerek futbolda ve gerekse sporda bir yere ulaşabilmemiz zor gibi geliyor bana!
 
Ayrıca en son yaşanan Türk Telecom Arena’daki protestonun aslında altında yatan şeylerin bu olduğunu düşünüyor ve Rahmetli Annemi saygıyla buradan bir kez daha anıyorum, bana her defasında önemli bir deyiş olan  ‘’Oğlum iyilik yap at denize halık bilmesse balık bilir’ derdi! Siz yetkililer olarak mükemmel bir stad yapmış olabilirsiniz bu stadlar gençliğin spor yapmaları içindir kuşkusuz, ama neden siz yetkililer yaptığınız bu güzel şeserleri ve nasıl yaptığınızı bir açılış töreninde  anlatma ihtiyacını duyarsınız? Bunu anlamak mümkün değil! bunu bilen zaten değerlendirir sanırım! Bu birincisi, ikinci önemli nokta da, İnsanlar birilerini protesto ediyorlarsa mutluluk duymalısınız bu bir el frenini çekme ikazıdır! Ayagınızı denk alınız anlamındadır ve zol götericidir, Bir üçüncüsüde ülke olarak taraftara gereken önemi ve eğitimi zamanında vermediyseniz (ki yasalarda ve atılmış olan imzalarda bu çok açıktır; taraftar eğitimini ihmali ile ilgili ki! ülkemizde ihmal edilmiştir!!!) daha çok siddete yönelik olaylar yaşarız ve hemde hangi şiddet yasasını çıkarılırsa çıkarılsın! Bunu sadece ceza yasaları ile çözülemez, eğitim şarttır.
 
Saygılarımla
Prof.Dr.Seyhan Hasırcı

14 Şubat 2011  11:42:28 - Okuma: (435)  Yazdır




Haftanın Hit Haberleri

İstatistik