Yazı

Tutarlı Olmak Gerekir…
Tutarlı Olmak Gerekir… 

Yaşar Varış

Önce Kıbrıs’la ilgili gelişmelere değinmek istiyorum.

Kıbrıs konusu Türkiye Cumhuriyeti için özel bir önem taşımaktadır.
Bu güne kadar gelmiş geçmiş tüm Cumhuriyet hükümetleri Kıbrıs konusunda iktidarda olsun muhalefette olsun hep birlikte hareket etmişlerdir. Kıbrıs politikası “Partiler üstü” ulusal bir politika olarak benimsenmiştir.
Değişik bir deyimle Kıbrıs “Yavru vatandır” Türkiye için.
Kıbrıs Türkleri de kardeşlerimizdir.
Olaya hep böyle bakılmıştır.
Geçtiğimiz hafta küçük bir marjinal grubun Türkiye cumhuriyetine yönelik edepsiz, yakışıksız ve yersiz pankartlar taşıması üzerine sayın başbakan çok sert ve tüm Kıbrıs Türklerini rencide edecek sözler sarf etmiştir.
Onları” besleme” diye nitelendirmiştir.
Arkasından yardımcıları da başbakanı destekler şekilde Kıbrıslı kardeşlerimizin onurunu ve gururunu kıracak beyanlar vermişlerdir.
Yukarıda belirttiğim gibi O yürüyüşte Türkiye ye yönelik ifadeler, yakışıksızdır. Doğru değildir.. Ancak Başbakanımızın onlara yönelik sözleri de hiç hoş değildir. Diplomatik dilden uzak, yakışıksız ve Kıbrıs halkı ile aramızı açacak, göstericileri haklı çıkaracak sözlerdir.
Kıbrıs adasının Coğrafi konumu, oradaki Türklerin tarihsel ve kültürel konumları, adanın geçmiş tarihi gözlemlendiğinde Türkiye Cumhuriyeti için özel bir önemi vardır. Bu durum gözden uzak tutulmamalıdır.
Üstelik bu pankartları taşıyan insanlar adada geçtiğimiz yıllarda yapılan halk oylamasında Annan planına evet diyen, Adanın ulusal kahramanı Rauf Denktaş’a nerede ise hain ilan eden insanlardı. O zaman sayın başbakan bu insanlarla aynı düşüncede idi.
Adama sorarlar. O zaman iyilerdi de şimdi mi kötü oldular.
İkinci bir konu da Süheyl Batum Hocamla ilgili.
Yanlış hatırlamıyorsam bir Çin devlet adamının deyimi olan ve “göründüğü kadar güçlü değillermiş” anlamına gelen “kâğıttan kaplan” sözü üzerine koparılan kıyamet.
Sayın başbakan çıkmış kürsüye.”Sen benim orduma nasıl hakaret edersin, savcılara suç duyurusunda bulunuyorum, gereği yapılsın” diyor.
Başbakan yardımcıları ve AKP yöneticileri aynı nakaratı tekrarlıyor.
Genelkurmay da bu söze tepki gösteriyor. Bu yönde açıklamalar yapıyor.
Pekiyi.
“Askerlik yan gelip yatma yeri değildir” diyen sayın başbakanımız değimliydi?
“İyi ki savaş yok. Bu komutanlarla nasıl savaşacaktık” diyen Bülent Arınç değimliydi.
Ordu komutanları tek tek tutuklanırken, evleri, karargâhları aranırken, üstlerine her türlü iftira atılırken, onurlu subaylar atılan iftiralara dayanamayıp intihar ederken
Ordunun onuru, gururu yok muydu?
O zaman bu beyler nerede idiler.?
Süheyl Batum hoca maksadını aşan bir kelime edince mi ordumuz kıymete bindi.
İşinize gelince iyi, gelmeyince kötü.
Olmuyor beyler. Tutarlı olmak gerek 09.02.2011


9 Şubat 2011  19:29:36 - Okuma: (789)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik