Yazı

Hemşehri
Hemşehri 

Mustafa Yolcu

Heraklitos’dan bahsediyorum..

Anladığınız gibi Efesli, “Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz” sözü meşhur. Ona karanlık, gölge ve şimşek gibi lakaplar takılmıştır. Gölge ve karanlığın sebebi, soyluluk haklarını bırakıp felsefe yapmak için bir köşeye çekilmesi ve eserlerinde kullandığı kapalı üsluptur. Öyle ki Heraklitos’dan sonra gelen büyük yunan filozofu Sokrates onun hakkında şu sözleri sarf etmiştir;
“Ondan anladıklarım harikaydı ve anlamadıklarımın da iyi olduklarından kuşkum yok ama dibe ulaşmak için iyi bir dalgıç olmak gerekir”
Şimşek lakabının sebebiyse düşüncelerinin beynimizi, adeta bir şimşek gibi kısa bir süre için aydınlatıp geri çekilmesidir..
Ona göre temel madde, arke, ateştir. Çağdaşları temel madde olarak hava, su, toprak gibi diğer maddelerden bahsetmişken bir fark yok gibi durmaktadır. Ama o ateşi çağdaşları gibi her şeyin oluştuğu madde olarak değil bir değişim olarak kullanmıştır. Ateşin bir mumu ısıtıp eritmesi gibi, ona göre varlık bir oluştur.Ateş değişim yerine kullanılır, adama boşuna karanlık dememişler..
Girişte verdiğim sözünden de anlaşıldığı gibi değişimin her yerde olduğunu savunur.
Tekdüzelikten şikâyet etsekte hiçbir günümüzün aynı olmadığını vurgular, sürekli değişiriz. “Pante rei” der, her şey akar..
 Hem Nobel hemde Oscar ödülü alarak tarihe geçmiş George Bernand Shaw’ın sözü onu destekler niteliktedir:
“Bana karşı anlayışlı davranan tek kişi terzimdi. Her gördüğümde yeniden alırdı ölçülerimi onun dışında herkes önceki ölçülerin bana hep uyacağını sanırdı”
Duyularımıza güvenebileceğimizi, onlardan bilgi edinebileceğimizi söyler; ama onu materyalist diye tanımlamak doğru olmaz çünkü aklı (logosu) över..
İnsanların sürü bilinciyle hareket etmesinden hiç haz etmez, düşündüğünü karşısındakine çekinmeden söyler, deliliği politikaya tercih eder..Gerçekler bilmecedir sözü üzerinde durulmaya değer..
 
Mustafa YOLCU


25 Ocak 2011  21:33:55 - Okuma: (10983)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik